سازمان ملل: بیش از ۱۶۰۰ نفر امسال در راه رسیدن به اروپا در دریا غرق شدند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
بحران مهاجرت
بحران مهاجرت   -   کپی رایت  رویترز

سه سال پس از انتشار تصاویر بدن بی جان آیلان کوردی، کودک سوری بر کرانه دریای مدیترانه در ترکیه، یک گزارش جدید آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد نشان می‌دهد طی سال جاری بیش از ۱۶۰۰ تن در راه رسیدن به اروپا غرق یا ناپدید شده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد در حالی که آمار افراد رسیده به خاک اروپا کاهش داشته است، نرخ مرگ مهاجران با افزایش چشمگیر مواجه بوده است. به نحوی که از هر ۱۸ نفر مهاجر عبوری از دریای مدیترانه یک تن غرق یا ناپدید شده است. این رقم برای بازه زمانی مشابه در سال گذشته یک تن به ازای هر ۴۲ تن بود.

در هفته‌های اخیر آژانس پناهجویان به همراه آژانس مهاجرت سازمان ملل خواهان اتخاذ یک استراتژی منطقه‌ای برای نجات پناهجویان سرگردان در دریای مدیترانه شده‌ بودند.

پاسکال مورو، رئیس بخش اروپای آژانس پناهجویان سازمان ملل، گفت: «دیگر مسئله این نیست که آیا اروپا می‌تواند ارقام پناهجویان را مدیریت کند، مسئله این است که آیا اروپا می‌تواند بشریت را برای نجات جان‌ها بسیج کند یا نه؟»

بیشتر بخوانید:

مطابق اعلام این سازمان در سال ۲۰۱۸ ده حادثه با بالای ۵۰ کشته در دریای مدیترانه ثبت شده است مبدأ اغلب این قایق‌های پناهجویان لیبی بوده است.

در سال جاری تاکنون نزدیک به ۵۵ هزار مهاجر به سواحل اروپا رسیده‌اند؛ سال گذشته شمار این مهاجران حدود ۱۱۱ هزار نفر بود.