سازمان ملل: بیش از ۱۶۰۰ نفر امسال در راه رسیدن به اروپا در دریا غرق شدند

بحران مهاجرت
بحران مهاجرت Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد اعلام کرده است که دریای مدیترانه در سال جاری برای پناهجویان بیش از هر زمان دیگری مرگبار شده است.

آگهی

سه سال پس از انتشار تصاویر بدن بی جان آیلان کوردی، کودک سوری بر کرانه دریای مدیترانه در ترکیه، یک گزارش جدید آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد نشان می‌دهد طی سال جاری بیش از ۱۶۰۰ تن در راه رسیدن به اروپا غرق یا ناپدید شده‌اند.

این گزارش نشان می‌دهد در حالی که آمار افراد رسیده به خاک اروپا کاهش داشته است، نرخ مرگ مهاجران با افزایش چشمگیر مواجه بوده است. به نحوی که از هر ۱۸ نفر مهاجر عبوری از دریای مدیترانه یک تن غرق یا ناپدید شده است. این رقم برای بازه زمانی مشابه در سال گذشته یک تن به ازای هر ۴۲ تن بود.

در هفته‌های اخیر آژانس پناهجویان به همراه آژانس مهاجرت سازمان ملل خواهان اتخاذ یک استراتژی منطقه‌ای برای نجات پناهجویان سرگردان در دریای مدیترانه شده‌ بودند.

پاسکال مورو، رئیس بخش اروپای آژانس پناهجویان سازمان ملل، گفت: «دیگر مسئله این نیست که آیا اروپا می‌تواند ارقام پناهجویان را مدیریت کند، مسئله این است که آیا اروپا می‌تواند بشریت را برای نجات جان‌ها بسیج کند یا نه؟»

بیشتر بخوانید:

مطابق اعلام این سازمان در سال ۲۰۱۸ ده حادثه با بالای ۵۰ کشته در دریای مدیترانه ثبت شده است مبدأ اغلب این قایق‌های پناهجویان لیبی بوده است.

در سال جاری تاکنون نزدیک به ۵۵ هزار مهاجر به سواحل اروپا رسیده‌اند؛ سال گذشته شمار این مهاجران حدود ۱۱۱ هزار نفر بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جلوگیری از ورود حدود نیم میلیون مهاجر به کشورهای اروپایی در سال گذشته

بیش از ۱۵۰۰پناهجو در سال جاری میلادی در مدیترانه غرق شده اند

سرگردانی کشتی‌های مهاجران در مدیترانه؛ هشدار برای اقدام فوری اروپا