Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

سرگردانی کشتی‌های مهاجران در مدیترانه؛ هشدار برای اقدام فوری اروپا

سرگردانی کشتی‌های مهاجران در مدیترانه؛ هشدار برای اقدام فوری اروپا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در ماه‌های اخیر بسیاری از کشتی‌های باری یا تجاری که به مهاجران کمک کرده‌اند نیز مجبور شده‌اند برای روزها روی آب در انتظار بمانند تا درنهایت کشوری به آنها اجازه لنگر انداختن بدهد که این کار منجر به آسیب رسیدن به فعالیتهای تجاری و اقتصادی آنها شده است.

آگهی

کشتی نجات آکواریوس که هفتۀ گذشته در دو عملیات جداگانه موفق به نجات بیش از ۱۴۰ مهاجر شد، از آبهای لیبی رهسپار شمال دریای مدیترانه است؛ با این وجود هنوز مشخص نیست که این کشتی در بندر کدام کشور اروپایی می‌تواند پهلو بگیرد.

سازمان خیریه فرانسوی‌-آلمانی «SOS Mediterranee» که مدیریت این کشتی را برعهده دارد، همچنین سازمان غیردولتی پزشکان بدون مرز (MSF) روز یکشنبه از دولت‌های اروپایی خواستند تا هرچه سریعتر بندر امنی را برای پهلوگیری این کشتی معرفی کنند.

به گفتۀ این سازمان‌های خیریه مخالفت ایتالیا و مالت با پذیرش کشتی‌های مهاجران، کمک به مهاجرانِ سرگردان در دریا را سخت کرده است و در مقایسه با گذشته، شمار کمتری از کشتی‌ها و قایق‌ها حاضر به کمک به پناهجویان هستند.

در ماههای اخیر بسیاری از کشتی‌های باری یا تجاری که به مهاجران کمک کرده‌اند نیز مجبور شده‌اند برای روزها روی آب در انتظار بمانند تا درنهایت کشوری به آنها اجازه لنگر انداختن بدهد که این کار منجر به آسیب رسیدن به فعالیتهای تجاری و اقتصادی آنها شده است.

آلویز ویمارد، نماینده سازمان پزشکان بدون مرز در کشتی آکواریوس می‌گوید: «قایق‌ها و کشتی‌های تجاری که مهاجران را از دریا نجات داده‌اند، مجبورند روزهای بسیاری روی آب در انتظار بمانند. این نگرانی وجود دارد که با ادامۀ این وضعیت، نیروهای نجات از انجام وظایفشان دلسرد شوند. در حال حاضر برخی از کشتی‌ها مسیرشان را تغییر می‌دهند تا به مردمی که در خطر هستند، کمک نکنند.»

پیش از این در ماه ژوئن مخالفت چند کشور با پذیرش مهاجران باعث شد که کشتی آکواریوس در حالی که بیش از ۶۰۰ مهاجر را در عرشه داشت، برای روزها روی آب سرگردان باشد تا اینکه سرانجام دولت اسپانیا با پهلوگیری این کشتی در بندر والنسیا موافقت کرد.

از سال ۲۰۱۴ میلادی تا کنون بیش از ۶۵۰ هزار مهاجر از مسیر مدیترانه وارد ایتالیا شده‌اند؛ دولت جدید این کشوراعلام کرده است که دیگر هیچ کشتی حامل مهاجری را در بندرهایش نخواهد پذیرفت.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سازمان ملل: بیش از ۱۶۰۰ نفر امسال در راه رسیدن به اروپا در دریا غرق شدند

چند کشور اروپایی به دنبال بازگرداندن پناهندگان سوریه و افغانستان به کشورهایشان هستند

نقض حاکمیت قانون توسط کشورهای عضو اتحادیه اروپا؛ اسلواکی هشدار صریح دریافت کرد