جنگنده‌‌های بریتانیایی هواپیمای روسی را از «حریم هوایی ناتو» بیرون کردند

نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا
نیروی هوایی سلطنتی بریتانیا Copyright Adrian Pingstone/Archive
Copyright Adrian Pingstone/Archive
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده است روز پنج‌شنبه ۲۳ آگوست یک فروند جنگنده‌ توفان متعلق به نیروی هوایی سلطنتی این کشور به یک هواپیمای روسی Be-12 را که از کریمه به سمت جنوب غرب دریای سیاه در حرکت بود واکنش نشان داده است.

آگهی

وزارت دفاع بریتانیا اعلام کرده است روز پنج‌شنبه ۲۳ آگوست جنگنده‌‌های توفان متعلق به نیروی هوایی سلطنتی این کشور به یک هواپیمای روسی Be-12 را که از کریمه به سمت جنوب غرب دریای سیاه در حرکت بود واکنش نشان داده‌اند و آن‌ها را از حریم ناتو بیرون رانده‌اند.

طبق اعلام این وزارتخانه، این دومین بار در طول هفته جاری است که هواپیماهای نیروی سلطنتی بریتانیا در چارچوب ماموریت حریم هوایی ناتو اقدام به مقابله با اقدامات «تحریک‌آمیز» هواپیماهای روسی کرده‌اند. پیشتر در روز سه‌شنبه این هفته دو جنگنده تیفون بریتانیا تعقیب دو فروند سوخو-۳۰ روسیه را در آسمان رومانی تعقیب کرده بودند.

جت‌های جنگنده بریتانیا از پایگاه هوایی میهایل کوگیالنیچونو در کشور رومانی برمی‌خیزند. نیروی هوایی بریتانیا در سال‌های اخیر این جنگنده‌ها را در چارچوب طرح محافظت از حریم هوایی ناتو در منطقه مستقر ساخته است.

گوین ویلیامسون، وزیر دفاع بریتانیا گفت: «تعهد ما به ناتو و امنیت اروپا تزلزل‌ناپذیر است، خواه بر فراز دریای سیاه و بالتیک باشد، یا روی زمین در استونی، اقدامات ما پیامی واضح را ارسال می‌کنند: ما همگی آماده‌ایم تا به هر حرکت متجاوزکارانه‌ای پاسخ دهیم و از متحدانمان در اروپای شرقی‌ برای دفع خطراتی که با آن‌ها روبرو هستند دفاع می‌کنیم.»

بیشتر بخوانید:

از زمان آغاز جنگ در شرق اوکراین، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روسیه را به پیشبرد همزمان جنگ معمول و غیرمعمول علیه کشورهای غربی متهم می‌کند. دبیر کل ناتو در ماه مارس گفته بود روسیه با انجام حملات چندگانه و تلفیقی، در حال محو کردن خط میان صلح و تجاوز است.

در سوی مقابل ولادمیر پوتین حضور نیروهای ناتو در اروپای شرقی را تهدیدی برای کشورش قلمداد کرده و ارتش‌های غربی را متهم می‌کند که حاضر به مذاکره با روسیه در مورد قوانین مشترک پروازی نیستند.

سخنگوی ناتو در واکنش گفته بود که اقدام های ناتو کاملا دفاعی و متناسب با تعهدات بین المللی آن است و هیچ شباهتی به رویکرد نظامی روسیه ندارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایده «پایگاه ترامپ» در لهستان و لبخند رضایت رئیس‌جمهور

روسیه: رویکرد ناتو در بالکان توسعه طلبانه است

بریتانیا در نشست سران اروپا: روسیه تهدیدی برای اروپا و جهان است