Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

ایده «پایگاه ترامپ» در لهستان و لبخند رضایت رئیس‌جمهور

ایده «پایگاه ترامپ» در لهستان و لبخند رضایت رئیس‌جمهور
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«من معتقدم که برای پیشگیری از جنگ هیچ راهی موثرتر از این نیست که نشان دهیم آماده‌ایم هر لحظه به حمله‌ پاسخ دهیم.»

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده اعلام کرد پیشنهاد لهستان مبنی بر ساخت پایگاه نظامی ایالات متحده در این کشور در حال بررسی است.

آقای ترامپ ضمن اعلام این خبر گفت کشورش نگرانی لهستان از احتمال تجاوز روسیه را درک می‌کند.

آندرزیج دودا، رئیس‌جمهوری لهستان روز سه‌شنبه ضمن دیدار خود از کاخ سفید خواستار آن شد که ایالات متحده در کشورش پایگاه نظامی تأسیس کند. وی همچنین به رئيس‌جمهور آمریکا گفت لهستان حاضر است ۲ میلیارد دلار از هزینه‌های این طرح را بپردازد.

آندرزیج دودا، رئیس‌جمهوری لهستان در دیدار از کاخ سفید. عکس از رویترز

رفتار خصمانه روسیه،‌ بهانه مناسب حضور نظامی آمریکا

اما آنچه لبخند رضایت را در کنفرانس خبری بر لب رئیس‌جمهوری آمریکا نشاند پیشنهاد نامگذاری این پایگاه به نام «فورت ترامپ» یا «دژ ترامپ» بود.

رئیس‌جمهور ایالات متحده نیز به نوبه خود پاسخ داد که با نظر آقای دودا درباره اینکه روسیه اخیرا در منطقه «متجاوزانه رفتار کرده» موافق است. وی از پیشنهاد مالی رئيس جمهوری لهستان تشکر کرد و گفت این طرح را بررسی می‌کند.

بیشتر بخوانید:رزمایش بازدارنده جنگنده‌های ناتو علیه مرزشکنی هواپیماهای روسیه

وی در این‌باره به خبرنگاران گفت:‌ «این طرح برای ما بسیار جدی است. می‌دانم که لهستان به این کار تمایل زیادی دارد، و این کاری است که ما در حال بررسی آن هستیم.»

رزمایش بازدارنده جنگنده های ناتو در برابر مرزشکنی هواپیماهای روسیه. عکس از رویترز

چالش هزینه‌های یک پایگاه نظامی دائم

لهستان از سال ۱۹۹۰ به همراه مجارستان و جمهوری چک به اعضای پیمان ناتو پیوست و از آن پس دیگر کشورهای هم مرز با روسیه در حاشیه دریای بالتیک نیز با وجود مخالفت شدید موسکو به ناتو پیوستند.

ایالات متحده نیروهای خود را به شکل موقت و گردشی در لهستان مستقر کرده اما دولت ملی‌گرای لهستان پیش از این بارها خواستار ایجاد پایگاه نظامی دائم ایالات متحده در خاک خود شده است.

نظامیان آمریکایی در افتتاحیه تمرینات مشترک ارتش لهستان و آمریکا. عکس از رویترز

اما ساخت پایگاه دائمی هزینه‌ بسیاری دارد که شامل ساخت شهرک برای اسکان خانواده نظامیان و نیز مدرسه، بیمارستان‌ و مراکز خدماتی نیز می‌شود.

آقای دودا با اشاره به تسخیر کریمه از سوی مسکو و پیامدهای دخالت های کرملین در سیاست گرجستان، روسیه را به «پایمال کردن پیوسته قانون بین‌الملل» متهم کرد.

وی با اعلام اینکه حضور نیروهای مسلح آمریکا در این منطقه مطلقا موجه است افزود:‌ «من معتقدم که برای پیشگیری از جنگ هیچ راهی موثرتر از این نیست که نشان دهیم آماده‌ایم هر لحظه به حمله‌ پاسخ دهیم.»

خط لوله انتقال گاز روسیه به اروپا،‌ ادامه جنگ در زمینی دیگر

روسای جمهور دو کشور همچنین نگرانی خود را نسبت به خط لوله گاز روسیه ابراز کرده و گفتند که این پروژه می‌تواند اروپا را از نظر تأمین انرژی به مسکو وابسته کند امری که رئيس‌جمهوری لهستان آن را خطر «باج‌گیری سیاسی» نامید.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری وقت روسیه در مراسم گشایش بخش زیر آب خط لوله گاز روسیه به اروپا.

ترامپ اما گفت نمی‌خواهد تحریمی علیه کشورهای اروپایی سهیم در این پروژه اعمال کند. وی افزود:‌ «فقط فکر می‌کنیم برای مردم آلمان جای تأسف است که آلمان هر سال میلیاردها دلار برای تأمین انرژی به روسیه می‌پردازد.»

ترامپ همچنین اعلام کرد ایالات متحده برنامه تسهیل صدور ویزا برای شهروندان لهستان را بررسی می‌کند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا ۱۰۰۰ نظامی دیگر به لهستان گسیل می‌کند

نئوفاشیست‌ها در راهپیمایی صدمین سال استقلال لهستان

جنگنده‌‌های بریتانیایی هواپیمای روسی را از «حریم هوایی ناتو» بیرون کردند