Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نئوفاشیست‌ها در راهپیمایی صدمین سال استقلال لهستان

نئوفاشیست‌ها در راهپیمایی صدمین سال استقلال لهستان
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

راهپیمایان روز استقلال لهستان در سال ۲۰۱۷ شعارهایی با مضمون برتری نژاد سفید سر داده بودند.

آگهی

مقام‌های دولتی و اعضا گروه‌های راست افراطی لهستان به مناسبت سالگرد پایان جنگ جهانی اول و اعلام استقلال این کشور در ورشو، پایتخت راهپیمایی کردند.

در این راهپیمایی ۲۰۰ هزار نفری که روز یکشنبه ۱۱ نوامبر (۲۰ آبان) برگزار شد، نمایندگان و کنشگران گروه‌های مختلف جناح راست افراطی، مخالفان سرسخت اتحادیه اروپا و نیز گروهی از کنشگران نئوفاشیست ایتالیایی حضور چشمگیری داشتند.

گروه‌هایی از راهپیمایان در روز ملی استقلال در خیابان‌های مرکزی ورشو، پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آنها شعارهایی با مضامین میهن‌پرستانه از جمله «خدا، شرف، میهن» نوشته شده بود. شرکت‌کنندگان در این مراسم با افروختن فشفشه‌های سرخ‌رنگ حضور خود را نشان دادند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

یکی دیگر از شعارهایی که این دسته از تظاهرکنندگان سر دادند جمله‌ای با این مضمون بود: «غرور، غرور ملی؛ دیروز مسکو بود، امروز بروکسل؛ آنها ما را از حاکمیت خودمان جدا می‌خواهند.»

شهردار ورشو در ابتدا با دادن مجوز برای راهپیمایی این گروه‌ها در روز ملی لهستان مخالفت کرده بود، اما دادگاهی در ورشو در آخرین لحظه به آنها اجازه داد تا در کنار مراسم رسمی راهپیمایی کنند.

شعارهای راهپیمایان تندرو با این حال در روز یکشنبه نسبت به شعارهای سال گذشته رنگ و بوی نژادپرستانه کمتری داشت. راهپیمایان روز استقلال لهستان در سال ۲۰۱۷ شعارهایی با مضمون برتری نژاد سفید سر داده بودند.

سران و نمایندگان دولت افراطی لهستان با آن که در این راهپیمایی شرکت کره بودند، اما در نزدیکی شعاردهندگان فاشیست و ملی‌گرای افراطی دیده نشدند و گروهی از نیروهای امنیتی صف آنان را از بقیه جدا کرده بودند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

راهپیمایان در روز یکشنبه با سر دادن شعار همچنین خواستار خروج کشورشان از اتحادیه اروپا شدند.

از سال ۲۰۱۵ میلادی که حزب «قانون و عدالت» در لهستان قدرت را به دست آورد، گروه‌های فاشیست و ضد یهود نیز در این کشور قدرت‌نمایی خود را آغاز کرده‌اند. با این حال سران دولت لهستان می‌گویند که با نژادپرستی مخالفند.

اتحادیه اروپا حزب حاکم لهستان را به «اقتدارگرایی» متهم می‌کند و این کشور هر سال بیش از پیش در اروپا منزوی می‌شود. لهستان عضو اتحادیه اروپاست، اما حکومت فعلی آن اختلاف‌های جدی با این اتحادیه دارد. رژیم لهستان قصد خروج از اتحادیه اروپا را ندارد، اما به دلیل سیاست مهاجرستیزی، به شدت با سیاست‌های مهاجرتی این اتحادیه مخالفت می‌کند. در حالی که کشورهای اروپایی سالانه پذیرای گروه‌های بزرگی از مهاجران هستند، گفتمان مهاجرستیزی در لهستان به رفتارهای نژادپرستانه و بیگانه‌ستیزانه دامن زده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شهردار گدانسک لهستان بر اثر حمله فردی با چاقو کشته شد

لهستان؛ اعتراض به کودک آزاری توسط مردان کلیسا

ایده «پایگاه ترامپ» در لهستان و لبخند رضایت رئیس‌جمهور