Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

جزئیات تازه درباره دو ایرانی متهم به جاسوسی از مجاهدین در آمریکا

جزئیات تازه درباره دو ایرانی متهم به جاسوسی از مجاهدین در آمریکا
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای قربانی در مکالمات خود از دو نفر به نام‌های علیرضا جعفرزاده و علی صفوی نام برده که از مسئولان مجاهدین خلق در واشنگتن هستند.

آگهی

جزئیات تازه‌ای در مورد دو شهروند ایرانی – آمریکایی متهم به جاسوسی در ایالات متحده منتشر شده است. احمدرضا محمدی دوستدار، ۳۸ ساله و مجید قربانی ۵۹ ساله و مقیم کالیفرنیا در تاریخ ۱۸ مرداد دستگیر شدند.

آقای دوستدار قرار است در شیکاگو تفهیم اتهام شود، اما نشست تفهیم اتهام مجید قربانی در شهر واشنگتن برگزار شد.

مایکل هاروی، قاضی دادگاه عالی ایالات متحده پرونده مجید قربانی را نمونه‌ای از «اقدامات دولتی» دانست و دستور داد محاکمه او برگزار شود.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا در مورد این دو نفر آمده است: «این افراد متهمند که ضمن همکاری با دولت جمهوری اسلامی ایران به طور پنهانی مشغول پایش نهادهای اسرائیلی و یهودی ارتدوکس در آمریکا بوده و اطلاعاتی را جمع‌آوری می‌کرده‌اند که منجر به شناسایی شهروندان آمریکایی عضو سازمان مجاهدین خلق بوده‌اند.»

نماینده دادستان آمریکا با اشاره به فعالیت این دو نفر «به نفع دولت متخاصم» گفته است که این فعالیت‌ها می‌تواند «امنیت شهروندان آمریکایی را به خطر بیندازد».

مایکل ‌مک‌گاریتی معاون اجرایی اف‌بی‌آی در این زمینه گفت: «این اقدام‌ها نشانگر تلاش دائمی برای هدف قرار دادن ایالات متحده آمریکا و گروه‌های اپوزیسیون مستقر در آن است.» وی در مورد وظیفه پلیس آمریکا در این زمینه افزود: «اف‌بی‌آی به شناسایی و برخورد با افرادی که تلاش می‌کنند تا در خاک آمریکا به نفع ایران اقدام‌های غیر قانونی انجام دهند، ادامه خواهد داد.»

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

به گزارش پلیس فدرال آمریکا، آقای قربانی در مکالمات خود از دو نفر به نام‌های علیرضا جعفرزاده و علی صفوی نام برده که از مسئولان مجاهدین خلق در واشنگتن هستند.

در بیانیه وزارت دادگستری آمریکا آمده است که آقای دوستدار در ژوئیه سال ۲۰۱۷ با هدف جمع‌آوری اطلاعات در مورد نهادها و افرادی که «دشمن ایران» به شمار می‌روند، از ایران به آمریکا سفر کرده و از چندین مرکز یهودی شیکاگو از جمله «مرکز هیلل» و «خانه روهر شباد» عکس گرفته است. او همچنین متهم است که از جزئیات امنیتی مرکز شباد نیز تصاویری تهیه کرده است.

وی سپس به کالیفرنیا رفته و آن طور که در متن کیفرخواست او آمده، «برای نخستین بار» با مجید قربانی دیدار کرده است.

دو ماه بعد از این دیدار آقای قربانی به نیویورک رفته و با شرکت در یک نشست مجاهدین خلق از برخی افراد عکس گرفته است.

به گفته مقام‌های قضایی آمریکا، احمدرضا محمدی دوستدار در ماه دسامبر مجددا به کالیفرنیا رفته و اطلاعات مربوط به مجاهدین را دریافت می‌کند. در مکالمه این دو فرد ایرانی که اف‌بی‌آی می‌گوید آن را ضبط کرده، قربانی می‌گوید که تلاش کرده تا به درون این گروه (مجاهدین) «نفوذ» کند و دوستدار می‌گوید که برای جمع‌آوری این اطلاعات «مأموریت» دارد.

اف‌بی‌آی میگوید که آقای دوستدار گفته است: «من اینها (عکس‌ها) را به دوستان می‌دهم تا تحقیقات خودشان را انجام دهند.»

در متن کیفرخواست آمده است که آقای دوستدار در زمان ملاقات خود با آقای قربانی، ۲ هزار دلار به او داده است.

مجید قربانی در ماه‌های مارس و آوریل به ایران رفت و آن گونه که در کیفرخواست قید شده ضمن دادن «اطلاعات» خود در مورد مجاهدین، «فهرستی از مأموریت‌ها» برای نفوذ به درون گروه مجاهدین را دریافت کرده است.

آگهی

در ماه مه، قربانی در کنوانسیون «آزادی حقوق بشر ایران» که از سوی سازمان مجاهدین در واشنگتن برگزار شد به عنوان عضو هیئت کالیفرنیا شرکت کرد و با گروهی از اعضا سازمان مجاهدین به ویژه در برابر کاخ سفید عکس گرفت.

این دو شهروند ایرانی – آمریکایی متهم هستند که به عنوان مأموران غیر رسمی دولت ایران عمل کرده و ضمن «نقض تحریم‌ها» علیه ایران به این کشور کمک کرده‌اند.

اریک کنرسون، معاون وکیل در دادرسی یک ساعته دادگاه فدرال گفت اتهامات قربانی می‌تواند حداکثر ۳۵ سال زندان برای او داشته باشد، این در حالی است که دادستان برای او ۷۵ سال زندان درخواست کرده است. قاضی این دادگاه روز چهارشنبه درخواست آزادی قربانی را رد کرد.

در شبکه‌های اجتماعی ایران اخبار تأئید نشده‌ای در مورد افراد خانواده و نزدیکان متهمان و پیوندها و سمت‌های رسمی آنها در ایران و آمریکا همرسان شده است.

آگهی

ماه گذشته سازمان امنیت اطلاعات اسرائیل، موساد از یک نقشه بمب‌گذاری در نشست سازمان مجاهدین خلق در پاریس در روز ۹ تیر خبر داد و به دنبال آن گروهی از افراد مظنون از جمله یک دیپلمات ایرانی بازداشت شدند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا چین را متهم به استفاده از لینکدین به عنوان ابزار جاسوسی کرد

بازداشت ۲ بلژیکی ایرانی‌تبار به ظن تلاش برای بمب‌گذاری در همایش سالانه «مجاهدین خلق»

حمله سایبری به سایت مجلس ایران؛ ممنوعیت ورود خبرنگاران و از کار افتادن سیستم رای‌گیری الکترونیکی