Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

موج صدور احکام سنگین برای درویشان؛ شریفی‌مقدم به زندان و شلاق محکوم شد

محمد شریفی‌مقدم، درویش گنابادی و خبرنگار سایت مجذوبان نور
محمد شریفی‌مقدم، درویش گنابادی و خبرنگار سایت مجذوبان نور Copyright توسیتر مجذوبان نور
Copyright توسیتر مجذوبان نور
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی»، «اخلال در نظم»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تمرد در برابر امر پلیس» اتهاماتی هستند که قاضی صلواتی بر اساس آنها محمد شریفی‌‌مقدم را محکوم کرده است.

آگهی

دادگاه انقلاب یکی دیگر از درویشان گنابادی را به زندان و مجازات‌های دیگر محکوم کرد.

به گزارش پایگاه خبری مجذوبان نور نزدیک به درویشان گنابادی، محمد شریفی‌مقدم که از خبرنگاران این پایگاه است، با حکم غیابی قاضی صلواتی، رئیس شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ۱۲ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به برازجان و ۲ سال محرومیت‌های اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور محکوم شد.

«اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی»، «اخلال در نظم»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «تمرد در برابر امر پلیس» اتهاماتی هستند که قاضی صلواتی بر اساس آنها محمد شریفی‌‌مقدم را محکوم کرده است.

توئیتر مجذوبان نور نوشته است در بخشی از دادنامه آقای شریفی‌مقدم آمده است: «متهم در کلیه‌ حوادث و تجمعات فرقه از ابتدا حضور داشته و به هیچ عنوان ابراز پشیمانی و تنبه از حوادث به ‌وجود آمده ندارد. وی دائماً نظام اسلامی و مسئولین نظام را مقصر اصلی به وجود آمدن این حادثه [گلستان هفتم] می‌داند.»

این کنشگر حقوق درویشان در توئیتر مجذوبان نور اینگونه معرفی شده است: «محمد شریفی‌مقدم دانش‌آموخته مهندسی متالورژی از دانشگاه صنعتی شریف، فعال دانشجویی و از مدافعان حقوق کودکان کار، اسفندماه سال ۱۳۹۶همراه با دراویش گنابادی در نتیجه‌ یورش نیروهای لباس‌شخصی به‌شدت مجروح شد و پس از گذراندن یک دوره بازجویی سخت در زندان اوین به زندان تهران بزرگ انتقال یافت.»

دو روز پیش نیز رضا انتصاری، از درویشان گنابادی و مدیران وبسایت مجذوبان نور با حکم غیابی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال حبس تعریزی، ۷۴ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به خواف، ۲ سال ممنوع‌الخروجی و ۲ سال ممنوعیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شده بود.

بیشتر بخوانید:

احکام سنگین قضایی برای دراویش گنابادی؛ کسری نوری ۱۲ سال زندان

روز چهارشنبه ۲۴ مرداد نیز مصطفی عبدی، یکی دیگر از کنشگران حقوق درویشان و از مدیران وبسایت این گروه به تحمل ۲۶ سال و سه ماه حبس تعزیری، ۱۴۸ ضربه شلاق، ۲ سال تبعید به سیستان و بلوچستان، ۲ سال ممنوع‌الخروجی و ۲ سال محرومیت از عضویت در گروه‌ها و احزاب و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی و فعالیت رسانه‌ای محکوم شده بود.

در ماجرای درگیری میان گروهی از دراویش گنابادی و نیروهای امنیتی در خیابان گلستان هفتم تهران در اسفند ۱۳۹۶، صدها درویش زن و مرد دستگیر و به زندان منتقل شدند. تاکنون احکام دهها نفر از این دراویش صادر شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حکم سنگین زندان و شلاق برای یکی دیگر از کنشگران حقوق درویشان

کنشگر حقوق درویشان به ۲۶ سال زندان و ۱۴۸ ضربه شلاق محکوم شد

قطب دراویش گنابادی: رفتار نادرست منصوبان به درویشی اسباب زحمت همسایگان و مسئولان ذی‌ربط را فراهم آورد، از این بابت معذورم