Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

تنها زن ایرانی دوچرخه‌سوار در بازی‌های آسیایی: برای بازنده شدن به زمین نمی‌روم

تنها زن ایرانی دوچرخه‌سوار در بازی‌های آسیایی: برای بازنده شدن به زمین نمی‌روم
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

از چهار سال پیش که پسرها سهمیه المپیک آسیایی را گرفتند و راهی مسابقات شدند با خودش عهد کرده بود برای المپیک آسیایی ۲۰۱۸ خودش جزو آنها باشد. گزارش ویدئویی یورونیوز را تماشا کنید.

آگهی

«فرانک پرتوآذر» یک ناممکن را ممکن کرده است. او نخستین زن مدال‌آور ایران در رشته دوچرخه‌سواری در سطح قهرمانی آسیا (۲۰۱۸) است. فرانک همچنین دارنده دو مدال برنز آسیا (۲۰۱۷-۲۰۱۸) است و نفر نخست رده‌بندی دوچرخه‌سواری کوهستان آسیا در سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۱۸ به شمار می‌رود. پرتوآذر تنها زنی است که تیم ملی دوچرخه‌سواری ایران را برای بازی‌های آسیایی جاکارتا همراهی می‌کند. 

از چهار سال پیش که پسرها سهمیه المپیک آسیایی را گرفتند و راهی مسابقات شدند با خودش عهد کرده بود برای المپیک آسیایی ۲۰۱۸ خودش جزو آنها باشد. همینطور هم شد. لبخند از روی لبش نمی‌افتد. اهل شیراز است و در تمرین‌های تیم ملی در خوابگاه استادیوم آزادی ساکن می‌شود. هدف اش این است که در بازگشت از مسابقات المپیک بتواند برای ورزش همگانی در شیراز به ویژه عمومی‌تر کردن فرهنگ دوچرخه‌سواری تلاش کند.

او در گفت‌وگو با یورونیوز می‌گوید: «وقتی تازه وارد دوچرخه‌سواری شدم، زنان جدی گرفته نمی‌شدند. ما زنان دوچرخه‌سوار برای این موضوع می‌جنگیدیم و ثابت می‌کردیم که ما هم به اندازه آقایان این پتانسیل را داریم که موفق باشیم و بتوانیم نتیجه‌های خوب بگیریم. »

می‌گوید مردانه و زنان تلقی کردن برخی ورزش‌ها صرفا معطوف به ایران نمی‌شود. او از گفت‌وگوی خود با خبرنگار یک مجله انگلیسی مصداق می‌آورد که به او گفته شد که هم سراغ یک ورزش مردانه (دوچرخه‌سواری) و هم یک رشته مردانه ( مهندسی عمران) رفته است. با این حال او معتقد است که ورزش زن و مرد ندارد و زنان و مردان به طور برابر حق دارند از سلامتی و شادمانی ورزش کردن بهره‌مند شوند.

بیشتر بخوانید:

فرانک است امیدوار است در مسابقات پیش روی جاکارتا نیز به مدال‌های ایران بیافزاید. او به تاکید می‌گوید که تنها برای برد و مدال‌آوری به مسابقات می‌رود. در میان جمعی از مردان پا به کارب حضور او در اردوی تیم ملی بارقه‌های امیدی است برای نسل جوان دختران ایرانی که به دنبال ممکن کردن ناممکن‌ها باشند.

هجدهمین دوره بازیهای آسیایی از ۲۷ مرداد تا ۱۱ شهریور به میزبانی اندونزی برگزار خواهد شد و کاروان ورزش ایران نیز با ۳۷۸ ورزشکار در این بازیها حضور خواهد داشت. 

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اظهارات ضد و نقیض در مورد دلیل عدم بازگشت صدف خادم به ایران

ماجراجویی در گرجستان؛ دوچرخه سواری در ساحل دریای سیاه

لغو تور دوچرخه سواری در کیپ تاون به دلیل توفان