اظهارات ضد و نقیض در مورد دلیل عدم بازگشت صدف خادم به ایران

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
اظهارات ضد و نقیض در مورد دلیل عدم بازگشت صدف خادم به ایران
Copyright  REUTERS/Stephane Mahe

صدف خادم، بوکسور ۲۴ سالۀ و اولین زن بوکسور حرفه‌ای ایرانی که در یک مسابقه رسمی شرکت کرده است، به ایران بر نمی‌گردد.

او روز شنبه ۱۳ آوریل (۲۴ فروردین) در شهر ساحلی رویان در غرب فرانسه، در اولین رقابت رسمی زندگی حرفه‌ایش که مقابل آن شوون، بوکسور فرانسوی برگزار شد به پیروزی رسید و در حالی که قرار بود بامداد چهارشنبه ۱۷ آوریل به ایران برگردد اعلام کرد از بازگشت به ایران منصرف شده است.

خانم خادم مدعی شد که در صورت بازگشت به ایران با خطر بازداشت رو به رو خواهد شد. این بوکسور جوان روز چهارشنبه ۱۷ آوریل اعلام کرد که هشداری دریافت کرده که در صورت بازگشت به ایران بازداشت خواهد شد.

این در حالیست که رئيس فدراسیون بوکس کلیه اخبار مربوط به احتمال دستگیری خانم خادم در صورت بازگشت به ایران را تکذیب کرد.

حسین ثوری، رئيس فدراسیون بوکس روز چهارشنبه ۲۸ فروردین در خصوص اخبار بازداشت احتمالی صدف خادم گفت: «پس از حضور صدف خادم در مسابقه‌ای نمایشی در فرانسه، برخی رسانه‌ها ادعا کردند که ایشان در صورت بازگشت به ایران بازداشت خواهد شد که این موضوع قویا تکذیب می‌شود.»

مهیار منشی‌پور، مربی خانم خادم اما می‌گوید که از طریق یک پیام کوتاه بر روی تلفن همراه از وجود چنین حکم بازداشتی مطلع شده است. او حاضر نشده توضیحات بیشتری در خصوص هویت فرستنده این پیام و یا جزئيات آن به رسانه‌ها اعلام کند.

این نخستین بار است که یکی از بوکسورهای زن ایرانی بدون حجاب در یک رقابت رسمی شرکت می‌کند. 

صدف خادم فارغ‌ التحصیل رشتۀ مهندسی ورزش، برای شرکت در این مسابقه تحت آموزش یک مربی مرد بود. تمرین زنان با مربیان مرد طبق قوانین ایران ممنوع است.

پیش از این خبرگزاری ایرنا به نقل از رئیس فدراسیون بوکس اعلام کرده بود: «با توجه به خواسته فدراسیون‌ جهانی مبنی بر برابری جنسیتی بین مردان و زنان، از این‌ موضوع جلوگیری نکرده‌ایم. طبق سیاست فدراسیون جهانی بوکس (آیبا)، در سال‌های بعد فعالیت بخش بانوان همه کشورهایی که عضو آیبا هستند الزامی خواهد شد. ما هم برابر با قوانین و مقررات اسلامی کشورمان با حفظ تمام شئونات اسلامی در چارچوب الزامات اسلامی کار را به پیش خواهیم برد.»

با این وجود روز دوشنبه این فدراسیون با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرد: «با عنایت به اینکه فدراسیون بوکس جمهوری اسلامی ایران در حوزه بانوان هیچ گونه فعالیتی ندارد، لذا برگزاری مسابقات و تمرینات این رشته ورزشی در هر مکانی مربوط به این فدراسیون نیست و مسئولیت آن با برگزارکنندگان و یا شخص شرکت کننده خواهد بود.»

REUTERS/Stephane Mahe
صدف خادم و مهیار منشی‌پورREUTERS/Stephane Mahe

خادم و منشی‌پور وزارت ورزش فرانسه را در جریان مشکلی که برایشان پیش آمده گذاشته‌اند و در حال حاضر مایل به ارائه جزئیات بیشتری درباره آنچه روی داده نیستند.

**بیشتر بخوانید: **صدف خادم: دوست دارم نامم در تاریخ بوکس ثبت شود