Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

اتحادیه اروپا طرح‌های اعطای پولی شهروندی را سخت‌تر می‌کند

اتحادیه اروپا طرح‌های اعطای پولی شهروندی را سخت‌تر می‌کند
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

کمیسیون اروپا در پی دشوارتر کردن طرح‌های اعطای پولی حق شهروندی به افرادی است که از کشورهای خارج از اتحادیه می‌آیند.

آگهی

بروکسل در حال برنامه ریزی برای دشوارتر کردن طرح‌های اعطای شهروندی به افراد ثروتمند است.

این برنامه به ویژه برای مقابله با افرادی صورت می گیرد که از روسیه می آیند و اصطلاحا با پول‌های کثیف روسی دست به چنین کاری می‌زنند.

ورا جوروا، کمیسرای اتحادیه اروپا برای عدالت در این خصوص می گوید: «طرح‌های فروش شهروندی در هشت کشور عضو اتحادیه، تحت نظارت سخت تری از سوی بروکسل قرار می گیرند. این اقدام بخش کوچکی از برنامه بزرگتری است که قرار است در مقابل پولشویی و فساد اقتصادی صورت پذیرد.»

خانم جوروا همچنین به تردیدها در خصوص نحوه کسب ثروت افرادی اشاره کرد که به دنبال دریافت شهروندی اتحادیه اروپا هستند: «اگر هر تردیدی در خصوص ریشه های ثروت آن فرد وجود داشته باشد، باید از اعطای حق شهروندی به آن فرد مورد نظر خودداری کرد. البته ما فعلا هیچ قدرتی برای ممنوع کردن این کار نداریم اما الزامات سطح بالایی که کار دریافت حق شهروندی را دشوارتر می‌کند در دستور کار قرار داده می شود.»

بیشتر بخوانید:

در میان کشورهای اتحادیه اروپا، به جز مالت و قبرس، اتریش، پرتغال، لتونی، مجارستان، لتونی و یونان هم با دریافت پول شهروندی اعطا می کنند.

این کشورها با طرح هایی مثل خرید اوراق قرضه، خرید ملک یا سرمایه گذاری‌های کلان، به افرادی از کشورهای دیگر حق شهروندی اعطا می کنند.

کشورهای اتحادیه اروپا آزاد هستند تا معیارهای خود را برای اعطای حق شهروندی تعیین کنند، اما کمیسیون اروپا در فصل پاییز گزارشی را منتشر خواهد کرد که در آن به عدم تلاش کافی دولت‌هایی اشاره خواهد شد در مورد متقاضیان دریافت حق شهروندی و همچنین منابع ثروت آنها تحقیق کافی صورت نگرفته است.

این گزارش بخشی از یک پروژه بزرگ تر در خصوص مبارزه با پولشویی است.

خانم جوروا به ویژه از طرح دولت مالتا ابراز نگرانی کرد که در آن هر فرد می تواند با پرداخت ۶۵۰ هزار یورو حق شهروندی این کشور را به دست آورد. همچنین طبق قانون این کشور فرد می‌تواند با خرید حداقل ۱۵۰ هزار یورو سهام و اوراق قرضه تابعیت این کشور را دریافت کنند. اعضای خانواده هم می توانند با پرداخت ۲۵ تا ۵۰ هزار یورو به ازای هر نفر حق شهروندی دریافت کنند.

این طرح دولت مالتا که در سال ۲۰۱۴ ایجاد شده است تا کنون بیش از ۵۹۰ میلیون یورو برای این کشور درآمد داشته است و این مبلغ از سوی ۷۰۰ سرمایه گذار تامین شده است.

دولت مالت حالا شروع به انتشار اسامی افرادی کرده است که با کمک این قانون، شهروندی این کشور را دریافت کرده اند. به عنوان مثال در سال ۲۰۱۶ بوریس مینتس میلیاردر روسی که شرکت های بزرگی در روسیه دارد با پرداخت این مبلغ توانست پاسپورت کشور مالت را کسب کند.

کمیسرای اتحادیه اروپا برای عدالت می گوید انتظار دارد دولت های اروپایی به مسئولیت هایشان عمل کنند. «ما می خواهیم دولت ها مسئولیت پذیر باشند و اجازه ندهند مجرمین وارد اروپا شوند. ضمن اینکه آنها باید حقوقی برابر برای افرادی قائل باشند که سالها قبل به اروپا آمده اند، کار کرده اند، مالیات پرداخت کرده اند، بچه دارند و باید منتظر دریافت حق شهروندی باشند.»

خانم جوروا همچنین می گوید کمیسیون اروپا از این به بعد در مدت زمان کوتاه تری لیست سیاه کشورهایی که در آنها ریسک پولشویی بالا است را به روز خواهد کرد.

لیستی که هنوز روسیه در آن جایی ندارد.

به کانال یورونیوز فارسی در تلگرام بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مجارستان، پاشنه آشیل اتحادیه اروپا در جنگ روسیه با اوکراین؛ وتوی بوداپست خشم اعضا را برانگیخته است

بورل: برای صلح خاورمیانه به یک تشکیلات فلسطینی کارآمد و قوی نیاز است

نخستین قانون کار جهان برای روسپی‌گری؛ آیا بلژیک نگاه اروپا به کارگران جنسی را عوض می‌کند؟