Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

صدای پای کوپن؛ سود قاچاق کالاهای اساسی از ۱۴۸ درصد گذشت

صدای پای کوپن؛ سود قاچاق کالاهای اساسی از ۱۴۸ درصد گذشت
Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دولت ایران همچنان اصرار دارد تا کالاهای اساسی مورد مصرف مردم را با دلار یارانه‌ای وارد و عرضه کند، اقدامی که با رشد فزاینده قاچاق این کالاها دولت را ناگزیر به سهمیه بندی و توزیع کوپنی این اقلام خواهد کرد.

آگهی

دولت ایران همچنان اصرار دارد تا کالاهای اساسی مورد مصرف مردم را با دلار یارانه‌ای وارد و عرضه کند، اقدامی که با رشد فزاینده قاچاق این کالاها دولت را ناگزیر به سهمیه بندی و توزیع کوپنی این اقلام خواهد کرد.

به گفته اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران مطابق سیاست‌های اقتصادی جدید، دولت ایران قصد دارد تا کالاهای اساسی مورد نیاز مردم در کشور را با نرخ رسمی اعلامی از سوی بانک مرکزی به وفور تامین کند.

به گفته آقای جهانگیری این سیاست‌ها با هدف مقابله با آثار بازگشت تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده آمریکا علیه ایران طراحی شده است.

تحریم‌هایی که در پی خروج یک‌جانبه آمریکا از توافق هسته‌ای گروه کشورهای ۱+۵ با ایران به مرحله اجرا در خواهد آمد و هدف از آن، به گفته آمریکا «محدودسازی تامین مالی گروه‌های شبه نظامی فعال در منطقه خاورمیانه توسط ایران و جلوگیری از دست‌یابی این کشور به سلاح هسته‌ای» است.

این تحریم‌ها که در دو مرحله اعمال خواهند شد محدودیت‌های مالی و تجاری گسترده‌ای را به اقتصاد ایران تحمیل خواهند کرد.

بر این اساس دولت ایران از بیش از سه ماه پیش سعی کرده تا با تخصیص دلار رسمی ۴۲۰۰ تومانی به واردات اقلام اساسی مانع جهش قیمت کالاهای پرمصرف و ضروری در بازار شود؛ اقلامی همچون بنزین، آرد گندم، دان مرغ و برنج.

چرا که در طول ۹۰ روزی که آمریکا از برجام خارج شده، قیمت هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران از حدود ۶ هزار تومان تا ۱۱ هزارتومان افزایش یافته است. حال دولت ایران در تلاش است تا مانع تاثیر رشد ۸۳ درصدی نرخ دلار آزاد بر قیمت کالاهای اساسی شود.

اقدامی که موجب فراهم شدن بیش از پیش زمینه قاچاق کالاهای اساسی از ایران به کشورهای همسایه از جمله عراق، افغانستان و پاکستان شده است.

عکس: خبرگزاری مهر
دولت ایران در دوران جنگ با عراق توزیع ارزاق عمومی را از طریق سهمیه‌بندی کوپنی انجام می‌دادعکس: خبرگزاری مهر

بیشتر بخوانید:پیش‌بینی تاثیر بازگشت تحریم‌های آمریکا بر بازار ارز ایران

سود ۵۳۰ درصدی قاچاق بنزین

در حال حاضر قیمت هر لیتر بنزین در بازار ایران ۱۲۰۰ تومان است. این نرخ بر مبنای دلار ۴۲۰۰ تومانی معادل ۰.۲۸ دلار است و بر مبنای نرخ ۱۱ هزارتومانی دلار معادل ۰.۱ دلار است.

این در شرایطی است که قیمت روز هر لیتر بنزین به طور متوسط ۱.۱۷ دلار است. در کشور عراق این نرخ ۰.۶۳ دلار است و در افغانستان و پاکستان هم هر لیتر بنزین معادل ۰.۷۶ دلار قیمت دارد.

در چنین شرایطی قاچاق هر لیتر بنزین از ایران به عراق ۵۳۰ درصد و به مقصد پاکستان و افغانستان نزدیک به ۶۶۰ درصد سود دارد.

سود ۱۷۵ درصدی قاچاق آرد

قیمت نان بیش از سه سال است که با وجود افزایش سطح عمومی قیمت ها، ثابت مانده است. در حال حاضر، دولت هر کیلو آرد گندم را به قیمت ۸۰۰ تومان به نانوایی‌ها می‌فروشد.

این در حالی است که قیمت هر کیلو آرد با کیفیت متوسط در بازارجهانی ۰.۲ دلار است. یعنی بر اساس نرخ دلار ۴۲۰۰ تومانی، بهای تمام شده هر کیلو آرد برای دولت حداقل ۸۸۰ تومان است. اما هر کیلو از همین آرد بر مبنای دلار آزاد ۱۱ هزارتومانی، ۲ هزار و ۲۰۰ تومان قیمت دارد.

بر این اساس قاچاق هر کیلو آرد ۸۰۰ تومانی نزدیک به ۱۷۵ درصد سود دارد. چرا که نرخ دولتی هر کیلوگرم آرد معادل ۰.۰۷۲ دلار آزاد است، در حالی که نرخ جهانی آن ۰.۲ دلار است.

بیشتر بخوانید:صادرات نفت ایران با تحریم آمریکا چقدر کاهش می یابد؟

سود ۱۷۰ درصدی قاچاق مرغ

با وجود موافقت دولت با افزایش قیمت مرغ، قیمت هر کیلوگرم از این محصول غذایی به ۱۱ هزارتومان رسیده است. این در شرایطی است که هر کیلوگرم مرغ در بازارجهانی ۲.۷ دلار است.

لذا بر مبنای دلار ۱۱ هزار تومانی، هر کیلوگرم مرغ ۲۹ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت دارد و بر مبنای دلار رسمی، ۱۱ هزار و ۳۴۰ تومان. حال قاچاق هر کیلوگرم مرغ ۱۱ هزارتومانی نزدیک به ۱۷۰ درصد سود خواهد داشت.

آگهی

چرا که با ورود قاچاق دلار و فروش آن به نرخ آزاد، این امکان وجود دارد که هر کیلوگرم مرغ معادل ۱ دلار آزاد(۱۱ هزارتومان) خریداری شود و خارج از ایران به بهای ۲.۷ دلار فروخته شود.

سود ۱۴۸ درصدی قاچاق برنج

در بازار برنج ایران هم در حال حاضر برنج تایلندی وارد شده توسط دولت به ازای هرکیلوگرم ۲ هزارتومان فروخته می شود. این در حالی است که بهای جهانی هر کیلوگرم برنج تایلندی ۰.۴۵۱ دلار آمریکاست.

این بدان معناست که بهای جهانی هرکیلوگرم برنج بر مبانی دلار آزاد ۱۱ هزارتومانی برابر است با ۴ هزار و ۹۶۰ تومان. بدین ترتیب سود قاچاق هرکیلوگرم برنج تایلندی از ایران ۱۴۸ درصد خواهد بود.

بیشتر بخوانید:جهانگیری: در صورت فشار به اقشار کم درآمد از کوپن استفاده می‌کنیم

گذشته از اقلام مورد بررسی، چنین شرایطی بر بازار دارو نیز حاکم شده و با افزایش کمبود ارز نقدی در بازار ایران، بسیاری از شبکه‌های ورود غیرقانونی ارز به ایران، پس از فروش بسته‌های ارز خود در بازگشت به کشورهای همسایه، نسبت به خرید و انتقال محموله حاوی کالاهای اساسی اقدام می‌کنند.

آگهی

ادامه این روند گذشته از این که تقاضای کاذبی در بازار ایران ایجاد می‌کند، دولت را نیز وادار به واردات فزاینده کالاهای اساسی و هزینه‌کرد بیشتر دلارهای یارانه‌ای خواهد کرد.

بر این اساس، سیاست جدید دولت ایران مبنی بر واردات گسترده کالاهای اساسی بر مبنای نرخ رسمی به مثابه آغاز روند سهمیه‌بندی کالاهای اساسی و یا توزیع کوپنی آنها به شمار می رود. همانطور که آقای جهانگیری پیشتر نیز اعلام کرده بود که در صورت لزوم دولت از ابزار کوپن برای اداره اقتصاد کشور بهره خواهد برد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ماجرای کمک‌های نقدی جدید ۴۰۰ و ۳۰۰ هزار تومانی و کوپن الکترونیکی چیست؟

هشدار سناتورهای آمریکایی به اروپا درباره تخطی از تحریم‌ها علیه ایران

آمریکا درخواست سه قدرت اروپایی برای معافیت از تحریم ایران را رد کرد