گرمایش کره زمین؛ ۹۰ شرکت صنعتی مسئول اصلی هستند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آلاینده‌های جوی و تولید‌کننده‌های گازهای گلخانه‌ای
آلاینده‌های جوی و تولید‌کننده‌های گازهای گلخانه‌ای   -  Copyright  Jack Borno /Panoramio

تحقیقات نشان می‌دهد حدود دو‌سوم از گازهای گلخانه‌ای موجود در جو زمین حاصل عملکرد ۹۰ شرکت تولیدکننده بزرگ آلاینده‌های کربنی است.

نتایج کار محققان که در نشریه «تغییرات اقلیمی» منتشر شده است نشان می‌دهد از این ۹۰ شرکت، ۸۳ کمپانی تولید کننده صنعتی نفت، گاز طبیعی و زغال سنگ هستند و ۷ شرکت دیگر را تولیدکنندگان صنعتی سیمان تشکیل می‌دهند.

آمار نشان داده است این تاسیسات صنعتی در مجموع سالانه هشت میلیون تن گاز دی‌اکسید کربن و متان وارد جو کرده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

از این شرکت‌های عظیم تولید‌کننده گازهای دی‌اکسید کربن و متان ۵۰ کمپانی متعلق به بخش خصوصی، ۳۱ شرکت متعلق به بخش دولتی و ۹ کمپانی نیز وابسته‌های فعلی یا قبلی به دولت‌ها هستند.

بیشتر بخوانید:

آمار منتشره بازه زمانی حدود ۱۵۰ سال اخیر، از سال ۱۸۵۴ تا ۲۰۱۰ را شامل می‌شود. محققان با بررسی میزان گازهای گلخانه‌ای در جهان، این ۹۰ شرکت را مسئول افزایش ۰.۴ درجه‌ای جو کره زمین دانسته‌اند. رقمی که معادل ۵۰ درصد کل دمای افزایش یافته طی یک قرن و نیم اخیر است.

سازمان جهانی هواشناسی چندی پیش اعلام کرد شتاب افزایش غلظت دی‌اکسید کربن در جو زمین در سال ۲۰۱۶ در هشتصدهزار سال گذشته بی‌سابقه بوده است

این تحقیق همچنین می‌افزاید عملکرد این ۹۰ شرکت در مابین سال‌های ۱۸۸۸ تا ۲۰۱۰، مسئول بالا آمدن ۵.۷ سانتی‌متر سطح دریاها است که رقمی معادل ۳۲ درصد مجموع بالاآمدگی آب‌ها را شامل می‌شود.

دانشمندان خاطرنشان کرده‌اند در صورت ادامه روند فعلی عملکرد این ۹۰ شرکت، آب دریاها تا سال ۲۰۴۰ حدود ۱۷ سانتی‌متر دیگر بالا خواهد آمد.