Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

آگهی

روحانی خطاب به ترامپ: با دم شیر بازی نکن

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس جمهوری ایران همچنین با تاکید بر اهمیت روابط با کشورهای منطقه و گسترش مبادلات با همسایگان خواستار اصلاح روابط با عربستان، امارات و بحرین شد.

آگهی

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می گوید فشارهای اخیر آمریکا تلاشی بی ثمر برای خسته کردن و تحریک ملت بر ضد امنیت و منافع کشور است.

رئیس جمهوری ایران که روز یکشنبه در جمع دیپلمات های وزارت خارجه و روسای نمایندگی های خارج از کشور سخن می گفت ضمن هشدار به دونالد ترامپ، همتای آمریکایی خود برای هر گونه اقدام در جهت سرنگونی و بی ثبات کردن ایران گفت: «آمریکایی ها باید خوب بفهمند که صلح با ایران مادر صلح ها و جنگ با ایران مادر جنگ هاست.»

آقای روحانی با طرح این سوال از مقامات آمریکایی که «به ملت ایران اعلام جنگ می کنید و دم از حمایت می زنید؟» تاکید کرد: «بدانید ملت ایران آقاست و هرگز نوکر کسی نخواهد شد.»

رئیس قوه مجریه در بخشی دیگر از سخنان خود باردیگر به تهدیدهای آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران واکنش نشان داد و با تاکید بر اینکه «تنگه های زیادی داریم؛ تنگه هرمز فقط یکی از آنهاست» خطاب به رئیس جمهوری آمریکا گفت: «آقای ترامپ! ما مرد شرف و ضامن امنیت آبراه منطقه در طول تاریخ هستیم؛ با دم شیر بازی نکن، پشیمان کننده است.»

حسن روحانی در جمع دیپلمات های وزارت خارجه و روسای نمایندگی های خارج از کشور

این سخنان در حالی مطرح شد که علی خامنه ای، رهبر ایران در تازه ترین سخنرانی خود در جمع مسئولان وزارت امور خارجه از مواضع رئیس جمهوری در خصوص جلوگیری از صدور نفت از منطقه در صورت اجرایی شدن تحریم های نفتی آمریکا استقبال کرده بود.

رهبر ایران در سخنان خود ضمن تمجید از سخنان حسن روحانی در مورد عدم صدور نفت دیگر کشورها در صورت جلوگیری از فروش نفت ایران، از مسئولان وزارت خارجه خواست اینگونه مواضع را به طور «جدی» پیگری کنند.

بیشتر بخوانید:

حسن روحانی پیش از این در کنفرانس مطبوعاتی سفر خود به سوئیس تلویحا گفته بود که در صورت ایجاد مشکل برای فروش نفت ایران، این کشور نیز می‌تواند صادرات نفت منطقه را متوقف کند.

بیشتر بخوانید:

رئیس دستگاه اجرایی حکومت ایران در ادامه برجام را «شکست توطئه دوازده ساله علیه فناوری هسته ای ایران» خواند و با اشاره به «ناپختگی» دونالد ترامپ در خروج از توافقنامه هسته ای گفت: «آمریکا با همه دنیا علیه برجام تقابل می کند؛ آمریکای منزوی نباید جان بگیرد.»

حسن روحانی ضمن بی ثمر توصیف کردن فشارها و تهدیدهای آمریکا برای تسلیم کردن ایران، هرگونه سخن گفتن با سران کاخ سفید را به معنای تن دادن به تسلیم و پایان دستاوردهای ملت قلمداد کرد و افزود: «تهدید نمی پذیریم و توان ما بازدارنده است ؛ امروز اتحاد داخلی ما بیشتر از قبل است و تهدید، ما را منسجم تر می کند؛ حتما آمریکا را شکست می دهیم.»

این سخنان رئیس جمهوری در حالی مطرح می شود که به ادعای محمود واعظی، رئیس دفتر حسن روحانی، در زمان سفر رئیس جمهوری به نیویورک برای شرکت در نشست سازمان ملل متحد، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا هشت بار درخواست ملاقات و گفت‌و گو با وی را با تیم ایرانی مطرح کرده بود.

بیشتر بخوانید:

آقای روحانی در همین ارتباط شرایط جدید ایجاد شده پس از خروج آمریکا از برجام را فرصتی مناسب جهت گسترش روابط با دنیا و افزودن بر حجم تولیدات داخلی و صادرات عنوان کرد.

رئیس جمهوری ایران همچنین با تاکید بر اهمیت روابط با کشورهای منطقه و گسترش مبادلات با همسایگان خواستار اصلاح روابط با عربستان، امارات و بحرین شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمانده ستاد مرکزی ارتش آمریکا: قاسم سلیمانی با خوی شدیدا تهاجمی‌اش عامل بی‌ثباتی در خاورمیانه است

نامه روحانی به لاریجانی: سوال مجلس از من نه قانونی است، نه زمانش است، اما می‌آیم

رهبران «گروه ۷» از تلاش جمعی برای تثبیت اوضاع همچنین احتمال وضع تحریم‌های جدید علیه ایران خبر دادند