پیروزی ارتش سوریه در مرز اردن؛ مخالفان مسلح در جنوب اعلام آتش‌بس کردند

جنگ در سوریه در استان درعا
جنگ در سوریه در استان درعا   -  Copyright  رویترز
نگارش از Euronews

ارتش سوریه 'گذرگاه نصیب' یکی از آخرین پایگاه‌های مخالفان مسلح در مرز اردن را تصرف کرد؛ شورشیان در جنوب اعلام آتش‌بس کردند

در پی حمله شدید نیروهای ارتش سوریه و متحدان آن، شورشیان سوری روز جمعه اعلام کردند با پذیرش آتش‌بس با میانجیگری روسیه موافقت کرده و سلاح‌های سنگین خود را تحویل خواهند داد.

به این ترتیب حکومت سوریه بار دیگر کنترل استان درعا را در دست خواهد گرفت. استان درعا یکی از آخرین مناطق باقی‌مانده در دست شورشیان در جنوب سوریه بود.

عملیات نیروهای ارتش سوریه و متحدان آن در جنوب کشور که از روز ۱۹ ژوئن (۲۹ خرداد) آغاز شده است روز جمعه با تصرف گذرگاه مرزی نصیب در مرز اردن دنبال شد. این گذرگاه برای سه سال در دست نیروهای جبهه جنوب ارتش آزاد بود.

شبه‌نظامیان شیعی وابسته به ایران و نیروهای روسی ارتش سوریه را در این حمله همراهی می‌کنند.

این حمله دوهفته‌ای بیش از ۲۷۰ هزار سوری را آواره کرده است و بیش از ۲۰۰ غیرنظامی نیز در نتیجه بمباران‌های هوایی و حملات زمینی به منطقه تحت کنترل مخالفان جان خود را از دست داده‌اند.

عکس از رویترز
گذرگاه تجاری نصیب در مرز اردن که پیشتر در کنترل نیروهای موسوم به جبهه جنوبی ارتش آزاد سوریه بودعکس از رویترز

بیشتر بخوانید:

منابع شورشیان خبر داده‌اند که مطابق مفاد آتش‌بس، شهروندان و شورشیانی که مایل به بازگشت به خانه‌هایشان هستند می‌توانند تحت ضمانت روسیه به خانه‌ها‌یشان بازگردند. شورشیانی نیز که نمی‌‌خواهند بمانند، به ادلب، استان در دست شورشیان سوری منتقل خواهند شد.

حکومت بشار اسد همچنین در پی تصرف استان قنیطره در نزدیکی بلندی‌های جولان است.

مطالب مرتبط