عملیات ارتش سوریه «۲۷۰ هزار نفر» را در جنوب کشور آواره کرده است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
آوارگان سوری در جنوب سوریه و مرز اردن
آوارگان سوری در جنوب سوریه و مرز اردن   -  Copyright  رویترز

دو هفته پس از آغاز دور جدید حملات ارتش سوریه و متحدان آن برای تصرف منطقه تحت کنترل شورشیان در جنوب این کشور، یک مقام سازمان ملل از آوارگی «۲۷۰ هزار سوری» خبر داده است.

محمد حواری، سخنگوی سازمان امور پناهندگان سازمان ملل در اردن، به خبرگزاری رویترز گفت :«آخرین رقمی که داریم نشان می‌دهد تعداد آواره‌های سوری در جنوب سوریه به ۲۷۰ هزار نفر رسیده است.» این رقم هفته گذشته ۱۶۰ هزار بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ارتش سوریه از اواسط ژوئن عملیاتی را با پشتیبانی روسیه و شبه‌نظامیان شیعه برای تصرف نواحی استان درعا در جنوب غربی سوریه آغاز کرد. با تشدید بمباران‌های هوایی و درگیری‌های زمینی سازمان ملل نسبت به بروز فاجعه انسانی در این ناحیه هشدار داده بود.

شبکه حقوق بشر سوریه، یک نهاد ناظر سوری، تعداد غیرنظامیان کشته‌شده از ۱۵ تا ۳۰ ژوئن را ۲۱۴ تن (شامل ۶۵ کودک و ۴۳ زن) گزارش کرده است.

بیشتر بخوانید:

عکس از رویترز
آماده‌سازی کمک‌ها در اردن برای ارسال به داخل سوریهعکس از رویترز

اردن و اسرائیل هر دو گفته‌اند که مرزهای خود را به روی آوارگان تازه سوری باز نخواهند کرد. اردن بیش از نیم میلیون سوری را در خاک خود پذیرفته است و اسرائیل تا کنون پناهنده‌ای از سوریه قبول نکرده است.

وزیرخارجه اردن روز دوشنبه پس از جلسه با مقامات سازمان ملل گفت در مرز اردن محموله‌های کمک در انتظار دریافت مجوز برای ورود به خاک سوریه هستند.

اردن از سه سال پیش بدین سو بر ورود آوارگان سوری محدودیت‌‌های شدیدی وضع کرده است.