Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بازگشایی گذرگاه مرزی اردن و سوریه پس از سه سال

گذرگاه نصیب در مرز اردن و سوریه
گذرگاه نصیب در مرز اردن و سوریه Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

گذرگاه تجاری نصیب در مرز اردن و سوریه روز دوشنبه ۱۵ اکتبر پس از ۳ سال تعطیلی بازگشایی شد.

آگهی

گذرگاه تجاری «نصیب» در مرز اردن و سوریه پس از ۳ سال تعطیلی بازگشایی شد.

خبرگزاری فرانسه به نقل از عکاس خود که در مرز حاضر بوده گزارش داده است که ساعت ۸ صبح روز دوشنبه ۲۳ مهر به وقت محلی چندین خودرو با پلاک اردن از مرز گذشته و وارد خاک سوریه شده‌اند، در حالی که چند ده پلیس و نیروی مرزی در محل مستقر و ناظر بوده‌اند.

پیش از آغاز جنگ داخلی سوریه در سال ۲۰۱۱ هر روزه صدها کامیون، محموله‌های صادراتی و وارداتی اردن را از مرز سوریه می‌کردند. مطابق آمار، ارزش تبادلات تجاری برای اردن از طریق این راه یک سال قبل از آغاز ناآرامی‌ها در سوریه، در سال ۲۰۱۰، بالغ بر ۶۱۵ میلیون دلار بوده است.

همچنین میلیاردها دلار اقلام تجاری میان ترکیه و کشورهای حاشیه خلیج فارس از طریق این مرز رد و بدل می‌شدند.

مطالب یورونیوز را در واتس‌اپ دریافت کنید

از سال ۹۴ که این ناحیه به تصرف شورشیان سوری درآمد این راه ترانزیت بسته شد. از آن زمان تنها گذرگاه باز مرزی سوریه، گذرگاه واقع در مرز با لبنان به شمار می‌آمد که به دلیل موقعیت جغرافیایی لبنان و هم‌مرزی با اسرائیل تبادلات تجاری صورت گرفته محدود بود.

در خرداد و تیر سال ۹۶ نیروهای ارتش سوریه با همراهی شبه‌نظامیان شیعه وابسته به ایران و نظامیان روسیه گذرگاه نصیب در جنوب استان درعا و در مرز اردن را از شورشیان سوری، عمدتا وابسته به جریان موسوم به جبهه جنوب ارتش آزاد سوریه، بازپس گرفتند.

مطابق اعلام سازمان ملل این عملیات تهاجمی ۳۳۰ هزار آواره برجا گذاشت. بیش از ۲۰۰ تن از غیرنظامیان نیز در جریان حملات کشته شدند.

رویترز
بنابر اعلام سازمان ملل دستکم ۳۳۰ هزار تن در پی عملیات ارتش سوریه، ایران و روسیه برای بازپس‌گیری استان درعا شامل گذرگاه مرزی نصیب آواره شدندرویترز

ارتش بشار اسد پس از هفت سال جنگ داخلی با حمایت متحدین ایرانی و روسی خود توانسته است بر بخش بزرگی از کشور بار دیگر مسلط شود. با این حال از ۱۹ گذرگاه مرزی با لبنان، اردن، عراق و ترکیه تنها حدود نیمی از آن‌ها را در کنترل دارد.

ابراهیم جعفری، وزیر خارجه عراق، روز یکشنبه برای سفری سه‌روزه وارد دمشق شده است تا مذاکرات برای بازگشایی مرزی با سوریه را سرعت بخشد.

اکنون تنها گذرگاه مرزی ابوکمال میان عراق و سوریه فعال است که فعالیت آن عمدتا در دست شبه‌نظامیان و نیروهای نظامی مستقر در ناحیه است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سوریه اجازه تحویل کمک‌های امدادی سازمان ملل را صادر کرد

پیروزی ارتش سوریه در مرز اردن؛ مخالفان مسلح در جنوب اعلام آتش‌بس کردند

صدها هزار آواره در پی حملات شدید سوریه و روسیه به مواضع شورشیان درعا