Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

صدها هزار آواره در پی حملات شدید سوریه و روسیه به مواضع شورشیان درعا

صدها هزار آواره در پی حملات شدید سوریه و روسیه به مواضع شورشیان درعا
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بنا بر اعلام سازمان ملل از ۱۹ ژوئن تا کنون خشونت‌ها در این منطقه از خاک سوریه بین ۲۷۰ هزار تا ۳۳۰ هزار آواره بر جای گذاشته است.

آگهی

در پی شکست مذاکرات مسکو و دمشق با شورشیان مخالف بشار اسد در استان درعا و عدم موافقت شورشیان با تسلیم و تحویل سلاحهایشان، مناطق تحت کنترل آن‌ها در این استان جنوبی از شامگاه چهارشنبه زیر آتش شدید حملات ارتش سوریه و جنگنده‌های روس قرار گرفته است.

در جریان این حملات که روز پنج‌شنبه نیز همچنان ادامه داشت، صدها موشک و بشکۀ مواد منفجره توسط هواپیماهای روسی و سوری روی مناطق تحت کنترل شورشیان ریخته شده است.

این بمباران‌ها شدیدترین مورد از ۱۹ ژوئن تا کنون یعنی از زمان آغاز حملات رژیم اسد به این استان اعلام شده است. به گفته دیده‌بان حقوق بشر سوریه «با بمباران هیستریک درعا با هدف تسلیم کردن شورشیان پس از خودداری آنها از پذیرش شرایط روسیه برای پایان دادن به این جنگ» مسکو و دمشق این مناطق را به «جهنم» تبدیل کرده‌اند.

در پی این بمبارانها تنها در شهر صیدا در غرب این استان، شش غیرنظامی از جمله یک زن و چهار کودک کشته شدند و به گفته غیرنظامیانی که از شهر درعا گریخته‌اند نیز از زمان اعلام خبر شکست مذاکرات تا کنون، بمبارانها حتی برای ثانیه‌ای متوقف نشده است.

با پشتیبانی این حملات هوایی، نیروهای اسد سرانجام توانستند پس از زمانی بیش از سه سال، کنترل یکی از پستهای امنیتی در مرز این کشور با اردن را در اختیار بگیرند.

گزارش‌های نگران کننده‌ای که از این منطقه از سوریه دریافت می‌شود دیپلماتهای بین‌المللی را بر آن داشت تا بار دیگر در روز پنج‌شنبه نشستی اضطراری را شورای امنیت سازمان ملل با هدف بررسی تحولات جنوب سوریه برگزار کنند.

درخواست سازمان ملل از اردن برای پناه دادن به غیرنظامیان درعا

بنا بر اعلام سازمان ملل از ۱۹ ژوئن تا کنون خشونتها در این منطقه از خاک سوریه بین ۲۷۰ هزار تا ۳۳۰ هزار آواره بر جای گذاشته است.

آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد روز پنج‌شنبه از اردن درخواست کرد تا مرزهایش را بطور موقت روی هزاران مهاجران سوری که از حملات هوایی فرار کرده‌اند باز کند و به آنها پناه دهد.

REUTERS/Alaa Al-Faqir
آوارگان درعا در نزدیکی بلندی‌های جولانREUTERS/Alaa Al-Faqir

فیلیپو گراندی، از کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان گفت: «درگیری‌ها در مناطق مرزی زندگی بسیاری از سوری‌ها را تهدید می‌کند و برای آنها هیچ انتخابی به جز رسیدن به مناطق امن در اردن باقی نگذاشته است.»

اردن تا کنون میزبان ۶۴۰ هزار پناهجوی سوری بوده و حدود ۶۰ هزار غیرنظامی دیگر نیز در حال حاضر پشت مرزهای این کشور در انتظارند تا راهی برای ورود آنها پیدا شود.

ارتش بشار اسد پس از تحکیم قدرت خود در دمشق و اطراف آن، نبرد جدیدی را در جنوب این کشور با هدف مبارزه با شورشیان و نیروهای جهادی آغاز کرد. دولت دمشق در حال حاضر کنترل بیش از ۶۰ درصد از خاک این کشور را در دست دارد.

از سال ۲۰۱۱ میلادی تا کنون تمام تلاش‌های بین‌المللی برای یافتن راه حلی برای بحران سوریه که تا کنون بیش از ۳۵۰ هزار کشته بر جای گذاشته، به شکست منتهی شده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بازگشایی گذرگاه مرزی اردن و سوریه پس از سه سال

شورشیان در جنوب شهر درعا به محاصره ارتش سوریه درآمدند

دیده‌بان حقوق بشر: جنگجویان فلسطینی در حمله ۷ اکتبر جنایت جنگی مرتکب شده‌اند؛ حماس رد کرد