آموزش غواصی به نوجوانان تایلندی گرفتار در میان آب‌های غار

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
نجات اعضاء تیم فوتبال محبوس در غاز در تایلند
نجات اعضاء تیم فوتبال محبوس در غاز در تایلند   -  Copyright  عکس: رویترز

نوجوانان فوتبالیست محبوس در غاری در تایلند تحت آموزش فشرده غواصی و شنا در عمق آب قرار گرفتند.

دوازده پسر فوتبالیست که بین ۱۱ تا ۱۶ سال سن داشتند ۱۲ روز پیش به همراه مربی ۲۵ ساله‌شان، پس از شدت گرفتن سیلاب ناشی بارش سنگین باران در غاری واقع در پارک جنگلی استان شمالی چیانگ رای کشور تایلند گرفتار شدند.

از زمان ناپدید شدن آنان، یک عملیات گسترده بین‌المللی متشکل از کشورهای تایلند، استرالیا، آمریکا، بریتانیا و چین برای نجات آن‌ها آغاز شد.

به گفته ماموران گروه امداد و نجات تایلند، این غار حدود ۱۰ کیلومتر طول دارد و به دلیل افزایش سطح آبی که در آن جریان داشت، نجات سانحه دیدگان بسیار دشوار شده بود.

سرانجام دوازده نوجوان فوتبالیست و مربی‌ آنها ۱۰ روز پس از گرفتار شدن در غار «تام لوآنگ»، در عمق ۴ کیلومتری و در ۴۰۰ متری منطقه‌ای که احتمال داده می‌شد پناه گرفته باشند، توسط غواصان تیم بین‌المللی پیدا شدند.

جان ولانتن و ریک استنتون، دو غواص بریتانیایی اولین نفرهایی بودند که روز دوشنبه به فوتبالیست‌ها رسیدند.

دوازده پسر عضو تیم فوتبال «Moo Pa» و مربی ۲۵ ساله آنها پیش از این نیز بارها به سفرهای یک روزه رفته بودند. مربی آنها دو سال پیش اعضای تیمش را به همین غار آورده بود.

حالا این نوجوانان تعلیم شنا و غواصی در شرایط سخت را آغاز کرده‌اند تا امیدها برای خروج هرچه سریع‌تر آنها از این غار افزایش یابد.

این غار همواره در فاصله ماه‌های بارانی ماه مه تا نوامبر به روی بازدیدکنندگان بسته می‌شود و تابلوی راهنمای مقابل این غار نیز هشدار می‌دهد که در ماه‌های ژوئیه و نوامبر، خطر سیل‌زدگی در آن بسیار بالاست.