Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

حمله توییتری شدید ترامپ به کانادا، آلمان و اتحادیه اروپا 

حمله توییتری شدید ترامپ به کانادا، آلمان و اتحادیه اروپا 
Copyright 
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ایالات متحده تقریبا تمام هزینه‌های ناتو را می‌دهد تا بسیاری از همین کشورهایی را حمایت کند که در تجارت ما را تیغ می‌زنند. آنها تنها بخشی از هزینه‌ها را می‌پردازند و به ریش ما می‌خندند.»

آگهی

دونالد ترامپ با انتشار یک رشته توئیت بار دیگر از کانادا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا و به ویژه آلمان برای بهره‌وری تجاری یک طرفه آنها از آمریکا به شدت انتقاد کرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در ساعات پایانی شامگاه یکشنبه ۲۰ خرداد در توئیتر خود نوشت: «تجارتی که متقابل نباشد، اسمش منصفانه نیست، بلکه احمقانه است. بنا بر گزارش خود کانادایی‌ها، آنها در تجارت با آمریکا نزدیک به ۱۰۰ میلیارد دلار سود نصیب‌شان می‌شود (اصلا فرض کنیم که اغراق می‌کنند). بگیرید دست کم ۱۷ میلیارد دلار. [در حالی که] عوارض گمرکی لبنیات ما [در کانادا] ۲۷۰ درصد است. آن وقت اگر به جاستین [ترودو، نخست وزیر کانادا] بگوییم، بهش برمی‌خورد.»

وی در توئیت دیگری که ساعتی پس از آن منتشر کرد نوشت: «چرا من که رئیس جمهوری ایالات متحده هستم باید اجازه بدهم کشورهای دیگر ارزش افزوده تجاری کلانی داشته باشند، کما این که در طول چند دهه گذشته داشته‌اند، آن وقت کشاورزان، کارگران و مالیات‌دهندگان ما هزینه سود گزاف و نامنصفانه آنها را بپردازند؟ ۸۰۰ میلیارد [دلار] تراز منفی، این برای مردم آمریکا عادلانه نیست...»

آقای ترامپ در ادامه این رشتو می‌نویسد: «... بر اینها بیفزائید این موضوع را که ایالات متحده تقریبا تمام هزینه‌های ناتو را می‌دهد تا بسیاری از همین کشورهایی را حمایت کند که در تجارت ما را تیغ می‌زنند (تنها بخشی از هزینه‌ها را می‌پردازند و به ریش ما می‌خندند!). اتحادیه اروپا که ۱۵۱ میلیارد دلار تراز مثبت داشته است باید برای هزینه‌های نظامی سهم بیشتری بپردازد.»

وی در ادامه با انتقاد شدید از آلمان می‌افزاید: «... آلمان یک درصد از درآمد ناخالص ملی خود را (آن هم با احتیاط) به ناتو می‌دهد در حالی که ما ۴ درصد می‌دهیم و این سهم زیادی از درآمد ناخالص ماست. آیا کسی هست که بگوید این درست است؟ ما از اروپا حمایت کردیم (که البته کار خوبی کردیم) در حالی که از لحاظ مالی به شدت در مضیقه بودیم. بعد آنها در تجارت به ناحق به ما ضربه زدند. ولی الان وقت تغییر رسیده است!»

رئیس جمهوری آمریکا پس از یک توئیت کوتاه در مورد ورودش به سنگاپور برای دیدار با رهبر کره شمالی در یک توئیت کوتاه دیگر می‌نویسد: «متأسفم، ما دیگر اجازه نمی‌دهیم دشمنان یا دوستان ما از ما بهره تجاری ببرند. ما باید اولویت را به کارگران آمریکایی بدهیم.»

عکس از نشست گروه هفت

به نظر می‌رسد دونالد ترامپ چندان به انتشار عکس خود با سران جی هفت علاقه‌ای ندارد.

تنها عکسی که از این رویداد در توئیتر رئیس جمهوری آمریکا دیده می‌شود تصویری از او در کنار جوزپه کنته نخست وزیر جدید ایتالیاست که آن را هم از صفحه دستیار خود همرسان کرده است.

پیش از این نیز توئیت دونالد ترامپ در انتقاد از نخست وزیر کانادا و نیز در رد بیانیه پایانی نشست گروه ۷ کشور صنعتی جهان در شارلووا کانادا جنجال زیادی بر پا کرده و واکنش‌های زیادی را به دنبال داشت.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرکل توئیت ترامپ در رد بیانیه گروه ۷ را «دلسرد ‌کننده» خواند

ترامپ پیش از ترک اجلاس گروه ۷: تجارت با آمریکا عادلانه‌تر شود

اتحاد رقبای جمهوری‌خواه در پی سوء قصد نافرجام؛ نیکی هیلی: جمهوری اسلامی در زمان ترامپ ضعیف شد