ترامپ پیش از ترک اجلاس گروه ۷: تجارت با آمریکا عادلانه‌تر شود

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
Donald Trump
Donald Trump   -  Copyright  REUTERS/Yves Herman

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا روز شنبه نشست گروه ۷ را قبل از پایان آن ترک کرد تا همانطور که پیش‌تر اعلام کرده بود رهسپار سنگاپور برای دیدار با کیم جونگ-اون، رهبر کرۀ شمالی شود.

او پیش از ترک کانادا، در جمع خبرنگاران این نشست را بسیار موفق ارزیابی کرد و اعلام داشت که گفتگوهای خوبی در موضوعات دفاع، محیط زیست و تجارت بین‌الملل انجام شده است.

به گفته آقای ترامپ، موضوعات تجارت بین‌الملل در صدر این گفتگوها بوده است؛ او تاکید کرد که ایالات متحده آمریکا برای دهه‌ها امتیازاتی را برای دیگر کشورها قائل شده اما دیگر نمی‌تواند به این رویه ادامه داد. او گفت به رهبران دیگر کشورها تاکید کرده است که طرفدار دسترسی به بازارهای عادلانه و مصمم به توقف تجارت ناعادلانه است.

به گفته او از این به بعد گروه ۷ در موضوع تجارت عادلانه با آمریکا متعهدتر خواهد بود.

دونالد ترامپ افزود که از دیگر موضوعات مورد بحث رهبران در جریان این نشست، خطرات مهاجرت غیرقانونی، ایران و همچنین اقدامات افراط گرایان بوده است.

او سفر به سنگاپور را «مامورتی برای صلح» توصیف کرد و افزود از کرۀ شمالی برای کارهایی که تا کنون انجام داده سپاسگزار است و ضروریست تا روند غیرهسته‌ای شدن بطور کامل انجام شود.

او گفت: «واقعا باور دارم که کیم جونگ-اون تصمیم دارد برای مردمش کاری مثبت انجام دهد.» به گفته آقای ترامپ، کیم جونگ-اون می‌تواند باعث موفقیت کرۀ شمالی شود اما باید توجه داشته باشد که این فرصت تنها یک بار فراهم خواهد شد.

او تاکید کرد که چنانچه احساس کند در جریان نشست سنگاپور آقای کیم جدی نیست، گفتگوها را ادامه نخواهد داد.