Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

مرکل توئیت ترامپ در رد بیانیه گروه ۷ را «دلسرد ‌کننده» خواند

مرکل توئیت ترامپ در رد بیانیه گروه ۷ را «دلسرد ‌کننده» خواند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

تهدیدهای دوبارۀ آقای ترامپ مبنی بر افزایش تعرفه‌ها در حالی منتشر شد که تنها چند ساعت قبل از آن در موضوعات تجاری محل اختلاف، میان اعضای گروه ۷ توافقاتی حاصل شده بود.

آگهی

آنگلا مرکل در واکنش به سخنان دونالد ترامپ در رد بیانیه پایانی نشست گروه هفت، این سخنان را «تأمل‌برانگیز» و «دلسرد کننده» خواند.

صدر اعظم آلمان یکشنبه شب در یک گفتگوی تلویزیونی که از شبکه «ای‌ آر‌ دی» آلمان پخش شد، درباره اظهار نظر رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا گفت: «این [اظهار نظر] خیلی تند است و این بار دلسرد کننده هم هست. این حرف برای من بسیار گران آمده، ولی در عین حال این به معنی پایان ماجرا هم نیست.»

خانم مرکل با اشاره کنایی به خویشتن‌داری و محافظه‌کاری خودش در چنین مواردی گفت: «من خودم هم در این اظهار نظر خیلی تند رفتم.»

دونالد ترامپ بعد از پایان نشست ۷ کشور صنعتی جهان در کانادا، امضای خودش در پای بیانیه پایانی این نشست را پس گرفت و به شدت از جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا انتقاد کرد.

واکنش سایر کشورها

اعلام مخالفت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با بیانیۀ پایانی نشست گروه ۷ و واکنش تند او به سخنان جاستین ترودو واکنش بسیاری از مقامات سیاسی کشورهای غربی را به همراه داشت.

آقای ترامپ که پس از ترک زودهنگام این نشست، برای دیدار با کیم جونگ-اون رهسپار سنگاپور شد، در پیامی توییتری اعلام کرده بود که از بیانیۀ پایانی نشست دو روزۀ گروه ۷ حمایت نمی‌کند. او سخنان آقای ترودو را «بیانیه‌ای دروغین» توصیف و اعلام کرد که کانادا هزینه‌های سنگینی را به کشاورزان، نیروی کار و شرکتهای آمریکایی تحمیل کرده است.

تهدیدهای دوبارۀ آقای ترامپ مبنی بر افزایش تعرفه‌ها در حالی منتشر شد که تنها چند ساعت قبل از آن در موضوعات تجاری محل اختلاف، میان اعضای گروه ۷ توافقاتی حاصل شده بود.

در واکنش به این تصمیم آقای ترامپ، فرانسه تناقضات در رفتار هیات آمریکایی را محکوم کرد.
کاخ الیزه همچنین در بیانیه‌ای اعلام داشت: «همکاری بین‌المللی بر اساس خشم و با کلمات کوچک شکل نمی‌گیرد. باید جدی و برای مردممان ارزشمند باشیم.»

آلمان پیش از این نیز دونالد ترامپ را به «نابود کردن» اعتماد میان متحدان متهم کرده بود. هایکو ماس، وزیر دادگستری آلمان در واکنش به رفتار آقای ترامپ گفت: «این رفتار تعجب برانگیز نبود. ما رفتارهای مشابهی را در موضوع توافق آب و هوایی و همچنین توافق ایران دیدیم. تنها در چند ثانیه، تنها با چند پیام توییتری اعتمادها را از بین می‌برید؛ چیزی که برای برقراری دوبارۀ آن به زمان زیادی نیاز است. ما باید خونسردی خود را حفظ کنیم و به ترسیم عواقب درستی برای این کار بپردازیم.»

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا که هدف انتقادات مستقیم آقای ترامپ قرار گرفته بود، تا کنون واکنش مستقیمی به این اظهارات نشان نداده است. او تنها در پیامی توییتری اعلام کرد: «توافق مهم و تاریخی که همۀ ما در نشست گروه ۷ به آن دست یافتیم باعث قوی‌تر شدن اقتصاد، رفاه بیشتر مردم، محافظت از دموکراسی، حافظت از محیط زیست و تضمین حقوق از زنان و دختران در سراسر جهان می‌شود. این چیزی است که ارزش دارد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

حمله توییتری شدید ترامپ به کانادا، آلمان و اتحادیه اروپا 

ترامپ خواستار پیوستن دوباره روسیه به گروه ۷ شد

ترامپی که رمز بمب اتمی در اختیار داشت از مجوز حمل سلاح محروم می‌شود