Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ترامپ خواستار پیوستن دوباره روسیه به گروه ۷ شد

سفر دونالد ترامپ به کانادا برای شرکت در نشست سران هفت کشور صنعتی
سفر دونالد ترامپ به کانادا برای شرکت در نشست سران هفت کشور صنعتی Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا همزمان با سفر به کانادا اعلام کرد که روسیه باید در نشست سران هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان شرکت کند.

آگهی

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا همزمان با سفر به کانادا اعلام کرد که روسیه باید در نشست سران هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان شرکت کند.

نشست سران هفت کشور صنعتی و ثروتمند جهان در حالی از روز جمعه در کبک کانادا برگزار می‌شود که سران اروپایی عضو به همراه کانادا که ریاست دوره‌ای این نشست را بر عهده دارد، نسبت به تصمیم آقای ترامپ مبنی بر افزایش تعرفه واردات فولاد و آلومینیوم از اتحادیه اروپا، کانادا و مکزیک معترض هستند.

این نشست روز شنبه با انتشار بیانیه‌ای که باید پیش‌تر به تایید سران کشورهای عضو برسد به پایان می‌رسد با این وجود رئیس جمهوری ایالات متحده اعلام کرده که او به منظور دیدار با رهبر کره شمالی روز شنبه کانادا را به مقصد سنگاپور ترک خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:ترامپ نشست گروه هفت را ترک می‌کند؛ گروه شش در آستانه تولد

آقای ترامپ همچنین با انتشار سه توئیت پیاپی منتقدان سیاست‌های جدید تعرفه‌ای ایالات متحده را به باد انتقاد گرفته و به ویژه نخست وزیر کانادا و رئیس جمهوری فرانسه را خطاب قرار داده که سیاست‌های تعرفه‌ای و موانع غیرتعرفه‌ای کشورهای آنها موجب ضربه زدن به اقتصاد آمریکا شده است.

در واکنش به این اقدام رئیس جمهوری آمریکا، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا نسبت به تبعات منفی آغاز هرگونه جنگ تجاری بر اقتصاد آمریکا هشدار دادند و آقای ماکرون تاکید کرد در صورت ادامه تکروی آمریکا در نقض قوانین اقتصاد آزاد، سیاست جهانی از جمله نقض توافق هسته ای با ایران و بی توجهی به مسائل زیست محیطی، سران حاضر در کانادا نسبت به تشکیل گروه شش اقدام خواهند کرد و در پایان نشست روز شنبه بیانیه جداگانه‌ای را منتشر خواهند کرد. به گفته آقای ماکرون، اندازه بازار شش کشور عضو گروه هفت بزرگ‌تر از بازار آمریکا خواهد بود.

بیشتر بخوانید:ماکرون به ترامپ: مانع ماندن دیگران در برجام نشوید و ایران را به بیرون هل ندهید

عکس: رویترز
دیدار امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه و جاستین ترودو، نخست وزیر کاناداعکس: رویترز

ایتالیا در واکنش به دعوت آقای ترامپ از ودلادیمیر پوتین برای شرکت در نشست سران گروه هفت در کانادا اعلام کرد که با بازگشت روسیه به گروه هفت موافق است.

در مقابل کانادا با بازگشت روسیه به جمع سران کشورهای گروه هفت مخالفت کرده است.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا هم گفته است که حتی در جریان نشست دو روزه کانادا حاضر نیست نشستی دو جانبه با دونالد ترامپ داشته باشد. خانم می همچنین تاکید کرده که اتحادیه اروپا حتما پاسخی قاطع، مناسب و قانونی به محدودیت‌های تجاری وضع شده از سوی آمریکا خواهد داد.

با این وجود، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در مورد دعودت آقای ترامپ از رهبر روسیه گفته است که تمرکز ما بر ساختاری متمایز از گروه هفت است.

بیشتر بخوانید:گروه هفت: در مقابل دخالت مسکو در انتخابات نظام‌های دموکراتیک‌مان می ایستیم

چهار سال پیش و در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما در ایالات متحده آمریکا، سران کشورهای صنعتی با برگزاری نشستی فوق العاده و در واکنش به اقدامات روسیه در جداسازی شبه جزیره کریمه از اوکراین، این کشور را برای مدت نامعلومی از عضویت در گروه هشت اخراج کردند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مرکل توئیت ترامپ در رد بیانیه گروه ۷ را «دلسرد ‌کننده» خواند

ترامپ امضایش را پس گرفت؛ آمریکا با جی ۷ هم همراه نشد

پیام اصلی نشست گروه هفت در ایتالیا: «اتحاد در برابر حکومت های سوریه و روسیه»