Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

ابتکار اینترنتی مخالفان اردوغان؛ جستجوی آزادی مسدود شد

مرال آکسنر، رهبر حزب «خوب»، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه
مرال آکسنر، رهبر حزب «خوب»، نامزد انتخابات ریاست جمهوری ترکیه Copyright عکس: رویترز
Copyright عکس: رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مخالفان رئیس جمهوری ترکیه با خرید فضای تبلیغاتی گوگل، جستجوی عبارت آزادی در ترکیه را مسدود کردند.

آگهی

«متاسفانه عبارت مورد جستجوی شما یافت نشد، لطفا در روز ۲۵ ماه ژوئن دوباره تلاش کنید.»

این پیامی است که کاربران اینترنت در ترکیه در پی جستجوی عبارت‌های «آزادی» یا «حریت» دریافت می‌کنند. اگر چه مساله سانسور اعمال شده از سوی حکومت این کشور مختص ایام انتخابات ریاست جمهوری و مجلس این کشور که قرار است در روز ۲۴ ماه ژوئن برگزار شود، نیست. ولی در واقع پایگاه اینترنتی حزب مخالف دولت یعنی حزب «خوب» با خریداری فضای تبلیغاتی گوگل در پی برجسته کردن موارد نقض حقوق بشر در ترکیه است.

این حزب یکی از چندین حزبی است که در تلاش است تا با اتحاد گسترده طرفداران خود از افزایش فزاینده قدرت رجب طیب اردوغان در مقام رئیس جمهوری جلوگیری کند. مرال آکشنر، رهبر حزب «خوب» خود به عنوان نامزد انتخابات ریاست جمهوری مطرح است.

صلاح‌الدین دمیرتاش، دیگر نامزد زندانی ریاست جمهوری از طرف حزب دموکراتیک خلق است که مورد حمایت کردهای ترکیه قرار دارد. او از ماه نوامبر سال ۲۰۱۶ به اتهام ارتباط با حزب غیر قانونی کارگران کردستان (پ ک ک) زندانی شده است.

گزارش‌ها حاکی از آن است که ده ها تن از فعالان حزب دموکراتیک خلق پیش از فعال شدن کارزارهای انتخاباتی در ۲۸ ماه آوریل بازداشت شده‌اند.

بیشتر بخوانید:

از زمان کودتای نافرجام در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۶ میلادی تا کنون هزاران نفر در ترکیه به اتهام ارتباط یا پیروی از روحانی تبعیدی، فتح الله گولن، بازداشت و زندانی شده اند. در این میان ۱۵۰ روزنامه‌نگار در حال حاضر در زندان به سر می‌برند.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه نه تنها طی سال‌های اخیر رهبری حزب عدالت و توسعه را بر عهده داشته بلکه پیش تر و در جریان برگزاری یک رفراندوم در سال ۲۰۱۷ میلادی تلاش کرد تا یک سیستم اجرایی جدید را که مبتنی بر افزایش اختیارات رئیس جمهوری است، سازماندهی کند.

رییس جمهوری ترکیه سپس به بهانه «تحولات مهم تاریخی در منطقه» و آغاز عملیات نظامی ترکیه در سوریه دستور برگزاری انتخابات زودهنگام ریاست جمهوری را صادر کرد.

منتقدان او معتقدند که این تصمیم آقای اردوغان موجب وخامت بیشتر اوضاع دشوار اقتصادی این کشور خواهد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

واکنش ایران و آمریکا به پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

اردوغان: از پیوستن به اتحادیه اروپا دست نکشیده‌ام

شکست سنگین حزب اردوغان در انتخابات شهرداری‌های ترکیه