Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

واکنش ایران و آمریکا به پیروزی اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری ترکیه

urkish President Tayyip Erdogan
urkish President Tayyip Erdogan Copyright Kayhan Ozer/Presidential Palace/Handout via REUTERS
Copyright Kayhan Ozer/Presidential Palace/Handout via REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

درخواست کشورها برای تقویت دموکراسی در ترکیه در حالی مطرح می‌شود که یکی از اعضای ارشد جنبش ملیت‌گرای ترکیه اعلام کرد که وضعیت اضطراری در ترکیه باید بار دیگر تمدید شود.

آگهی

ایالات متحده آمریکا در واکنش به انتخاب دوبارۀ رجب طیب اردوغان به عنوان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که به نتیجۀ این انتخابات احترام می‌گذارد، اما با این وجود از آقای اردوغان خواست تا در راه «تقویت دموکراسی» در کشورش قدم بردارد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: «ما به تصمیم رای‌دهندگان ترک احترام می‌گذاریم و به دنبال روابط سازنده با آقای اردوغان هستیم؛ ما با چالش‌های مشترکی مواجه هستیم. ما همۀ نمایندگان منتخب ترکیه از جمله آقای اردوغان را تشویق می‌کنیم که تنوع دیدگاه همۀ شهروندان ترکیه را نمایندگی و دموکراسی را در این کشور تقویت کنند.»

واکنش ایران

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز در جریان نشست خبری روز دوشنبه در واکنش به انتخابات ترکیه گفت: «خبر انتخاب رئیس جمهور ترکیه خبر خوشایندی است و از همین فرصت استفاده می‌کنم و به آقای اردوغان این پیروزی را تبریک می‌گویم و همچنین به مردم آن کشور که علی‌رغم برخی پیش‌بینی‌ها نسبت به مشارکت آنها در انتخابات، حضوری چشمگیر در انتخابات پرشور و فراگیر داشتند.»

بنا بر گزارش ایرنا، آقای قاسمی انتخابات ترکیه را پایه و اساس امنیت و ثبات فضای سیاسی این کشور دانسته و اعلام کرده است: «این اتفاقی مثبت برای ما و یک فرصت جدید برای همکاری جدید برای تامین بیشتر صلح و امنیت است... این فرصت می‌تواند موجبات همکاری‌های بیشتر و گسترده‌تر در همه ابعاد اقتصادی، سیاسی و منطقه‌ای از جمله مبارزه با تروریسم و همکاری در خصوص موضوع سوریه فراهم آورد.»

احتمال تمدید وضعیت اضطراری

واکنش متحدان دولت ترکیه به نتایج انتخابات ریاست جمهوری در این کشور در حالی منتشر می‌شود که روز سه‌شنبه یکی از اعضای ارشد حزب جنبش ملیت‌گرای ترکیه (MHP) که از متحدان رجب طیب اردوغان محسوب می‌شود، اعلام کرد که وضعیت اضطراری در ترکیه باید بار دیگر تمدید شود.

نزدیک به دو سال از برقراری وضعیت اضطراری در ترکیه می‌گذرد. وضعیت اضطراری پس از کودتای نافرجام ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی به اجرا گذاشت و به این ترتیب آزادی‌های اجتماعی را بطور قابل توجهی محدود کرد و به دولت اجازه داد بدون نیاز به تایید مجلس، فرمان‌های مد نظر خود را اجرا کند. آقای اردوغان پیش‌تر اعلام کرده بود که به این وضعیت پایان خواهد داد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پایان رای‌گیری در انتخابات ترکیه؛ محرم اینجه نسبت به احتمال تقلب هواداران اردوغان هشدار داد

ابتکار اینترنتی مخالفان اردوغان؛ جستجوی آزادی مسدود شد

پیچیدگی‌های داخلی و منطقه‌ای عادی‌سازی روابط ترکیه و سوریه