ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از سرکوب مخالفان دولت در مصر پس از انتخاب مجدد سیسی

افزایش سرکوب مخالفان در مصر پس از انتخاب مجدد سیسی
افزایش سرکوب مخالفان در مصر پس از انتخاب مجدد سیسی
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«مدافعان دمکراسی و حقوق بنیادین نباید از سرکوب‌ها هراسی به خود راه دهند. ما از مقامات مصری می‌خواهیم که به قانون اساسی و تعهدات بین‌المللی پایبند باشند.»

آگهی

اتحادیه اروپا شدت گرفتن دستگیری مخالفان و فعالان جامعه مدنی در مصر پس از انتخاب مجدد عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهوری این کشور را محکوم کرد.

سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن تاسف از روند دستگیری مخالفان در مصر تاکید کرد: «شمار رو به افزایش دستگیری و بازداشت مدافعان حقوق بشر، فعالان سیاسی و وبلاگ‌نویسان مصری طی هفته‌های اخیر نشان از یک تحول نگران‌کننده دارد.»

در این بیانیه همچنین آمده است: «در حالی که مصر به دنبال تحکیم دمکراسی و حاکمیت قانون است، احترام به ابراز مسالمت‌آمیز عقاید مخالف و انتقادها بسیار مهم قلمداد می‌شود.»

حازم عبدالعظیم، فعال سیاسی و از مخالفان سرشناس دولت سیسی روز شنبه، چند روز پس از «بازداشت پیشگیرانه» وائل عباس، روزنامه‌نگار، بلاگ‌نویس و فعال حقوق بشری مصر از سوی نیروهای دولتی دستگیر شد. این در حالی است که شريف جابر، دیگر فعال سیاسی و وبلاگ‌نویس شناخته شده مصری به همراه شادی ابوزید، تولید کننده ویدیوهای طنزآمیز انتقادی نیز اوائل ماه جاری میلادی دستگیر و روانه زندان شدند.

سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بیانیه خود ضمن تاکید بر این که «ثبات و امنیت پایدار تنها با احترام به حقوق بشر و آزادی‌های بنیادین قابل جمع است» تصریح کرد: «مدافعان دمکراسی و حقوق بنیادین نباید از از سرکوب‌ها هراسی به خود راه دهند. ما از مقامات مصری می‌خواهیم که به قانون اساسی و تعهدات بین‌المللی پایبند باشند.»

.

در مقابل وزارت امور خارجه مصر در واکنش به مواضع اتحادیه اروپا، ضمن رد انتقادهای مطرح شده از سوی این اتحادیه اعلام کرده است که این مواضع در برگیرنده واقعیت‌های موجود در جامعه مصر نیست.

سخنگوی وزارت خارجه مصر با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرده است که «مصر کشوری مبتنی بر قانون است و ساکنان آن به خوبی از آزادی بیان وعقیده بهره‌مند هستند.» به گفته این مسئول وزارت خارجه «هیچ شهروند مصری تاکنون به دلیل فعالیت حقوق بشری و یا انتقاد نسبت به دولت دستگیر یا محاکمه نشده مگر آنکه جرمی مرتکب شده باشد که بر اساس قانون باید مجازات آن را بکشد.»

عبدالفتاح سیسی دو ماه پس از انتخاب مجدد به ریاست جمهوری مصر که طبق نتایج رسمی اعلام شده با کسب بیش از ۹۷ درصد آراء به دست آمده است روز شنبه در مقابل پارلمان سوگند یاد خواهد کرد. دولت تحت ریاست سیسی بارها از سوی مدافعان حقوق بشر به نقض آزادی‌های سیاسی و قلع و قمع کردن مطبوعات و اوپوزیسیون متهم شده است. سیسی و اعضای دولتش همواره این اتهامات را رد کرده و بر مبارزه با تروریسم تاکید کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مراسم تحلیف عبدالفتاح سیسی در مصر برگزار شد

انفجار در اسکندریه دو روز مانده به انتخابات ریاست جمهوری مصر

رهبران اروپایی در قاهره؛ توافق‌نامه جامع ۸ میلیارد دلاری در بحبوحه نگرانی‌ها درباره مهاجرت امضا شد