Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مراسم تحلیف عبدالفتاح سیسی در مصر برگزار شد

تحلیف عبدالفتاح سیسی رئیس‌جمهور مصر
تحلیف عبدالفتاح سیسی رئیس‌جمهور مصر Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

عبدالفتاح سیسی، رئیس‌جمهور مصر، روز شنبه در مجلس این کشور حاضر شد و برای دوره دوم ریاست‌جمهوری خود سوگند یاد کرد.

آگهی

عبدالفتاح سیسی برای دومین بار به عنوان رئیس جمهوری مصر سوگند یاد کرد. مراسم تحلیف وی روز شنبه در مجلس مصر در شهر قاهره برگزار شد.

در این مراسم رسمی که از تلویزیون دولتی مصر نیز به شکل مستقیم پوشش داده می‌شد، ۲۱ گلوله توپ به افتخار آغاز دوره دوم ریاست جمهوری آقای سیسی شلیک شد. جنگنده‌های ارتش نیز در این مراسم پرچم مصر را در آسمان پایتخت به نمایش درآورند.

آقای سیسی در سخنرانی خود گفت: «هیچ‌کس را از این فضای مشترک حذف نخواهم کرد به جز آنان که خشونت، تروریسم و افکار افراطی را به عنوان راه تحمیل خواسته‌هایشان انتخاب کرده‌اند.»

آقای سیسی ۶۳ ساله پس از آنکه در سال ۲۰۱۳ و در مقام وزیر دفاع، محمد مرسی رئیس‌جمهور اسلام‌گرای سابق مصر را با کودتای نظامی از قدرت خلع کرد به این سمت برگزیده شد.

در انتخابات جاری که در ماه مارس امسال برگزار شد عبدالفتاح سیسی بیش از ۹۷ درصد آرا را کسب کرد. در این انتخابات که میزان مشارکت در آن ۴۱ درصد اعلام شد، رقیبی جدی برای او حضور نداشت و تنها کاندیدای حاضر، موسی مصطفی موسی، مرد ناشناخته‌ سیاسی بود که از طرفداران خود آقای سیسی به شمار می‌رفت.

بیشتر بخوانید:فرمانده پیشین ارتش مصر پس از اعلام نامزدی برای انتخابات دستگیر شد

آقای سیسی پیوسته توسط نهادهای حقوق بشری به سرکوب مخالفان سیاسی و نقض آزادی‌ها متهم می‌شود. درحالی‌که دادگاه‌های این کشور صدها تن از اعضا و هواداران گروه اخوان‌المسلمین را به اعدام محکوم کرده‌اند، در طول ماه‌های گذشته و از زمان برگزاری انتخابات بدین‌سو ده‌ها مخالف سیاسی و فعال مدنی عمدتا سکولار دستگیر شده‌اند که از میان آن‌ها می‌توان به وبلاگ‌نویسان وائل عباس، شریف جابر و شادی ابوزید اشاره کرد.

اتحادیه اروپا، معاون رئیس‌جمهوری آمریکا مایک پنس و گروه‌های حقوق‌بشری بین‌المللی به موج بازداشت‌های اخیر اعتراض کرده‌اند.

بیشتر بخوانید:

۷ سال پس از بهار عربی در مصر و سقوط حسنی مبارک، آقای سیسی در دومین دوره ریاست‌جمهوری خود با دو چالش بزرگ روبروست: حفظ ثبات امنیتی و بازسازی اقتصادی.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مصر ۷۵ نفر را به اتهام مشارکت در تحصن سال ۲۰۱۳ به اعدام محکوم کرد

ابراز نگرانی اتحادیه اروپا از سرکوب مخالفان دولت در مصر پس از انتخاب مجدد سیسی

کارنامه دولت سیسی و چشم‌انداز پیروزی او در انتخابات مصر