Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

روزنامه‌نگار منتقد پوتین زنده است؛ قتل او در اوکراین «صحنه سازی» بود

بابچنکو، روزنامه‌نگار منتقد پوتین زنده است
بابچنکو، روزنامه‌نگار منتقد پوتین زنده است
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

انتشار خبر کشته شدن خبرنگار کهنه کار و سرشناس روس سبب شد تا کرمیلین نیز در واکنش به این سوء قصد، آن را محکوم کند و از جامعه جهانی بخواهد برای تامین امنیت خبرنگاران کی یف را تحت فشار قرار دهد.

آگهی

آرکادی بابچنکو، خبرنگار روس و منتقد ولادیمیر پوتین که خبرگزاری‌ها پیشتر از کشته شدن وی در جریان سوء قصد مسلحانه در اوکراین خبر داده بودند، روز چهارشنبه صحیح و سالم در یک کنفرانس خبری ظاهر شد.

مقام‌های اوکراینی روز سه‌شنبه اعلام کرده بودند که این ژورنالیست چهل و یک ساله و منتقد سیاست‌های ولادیمیر پوتین به ضرب گلوله به قتل رسیده است. مسئولان اوکراینی انگشت اتهام را در این خصوص به سوی مسکو نشانه رفته و دولت روسیه را به دست داشتن در قتل آرکادی بابچنکو متهم کرده بودند.

انتشار خبر کشته شدن خبرنگار کهنه کار و سرشناس روس سبب شد تا کرمیلین نیز در واکنش به این سوء قصد، آن را محکوم کند و از جامعه جهانی بخواهد برای تامین امنیت خبرنگاران کی‌یف را تحت فشار قرار دهد. سخنگوی کاخ کرملین روز چهارشنبه اتهام‌های مطرح شده را اوج بدبینی خوانده و خواستار حفاظت بیشتر از جام خبرنگاران در اوکراین شده بود.

بیشتر بخوانید:

روسیه خواستار فشار جامعه جهانی بر اوکراین برای تامین امنیت خبرنگاران شد

کی یف، پس از به بار نشستن این سناریوی رسانه‌ای اعلام کرد که بابچنکو زنده است و سوءقصد به وی نوعی «صحنه‌سازی» برای خنثی کردن یک عملیات تدارک دیده شده از سوی روسیه برای قتل این خبرنگار بوده است.

واسیل گریتساک، فرمانده سرویس‌های امنیتی اوکراین که هنگام کنفرانس خبری بابچنکو در کنار او حضور داشت با تصریح این که این اقدام برای خنثی کردن نقشه قتل وی طراحی شده بود، گفت: «ما موفق شدیم به واسطه این عملیات، تحرکات مشکوک و اقدامات مقدماتی سرویس‌های ویژه روسیه برای انجام این جنایت را شناسایی و خنثی کنیم.»

از سوی دیگر و همزمان، سرویس‌های امنیتی اوکراین همچنین از دستگیری فردی مظنون به «سازماندهی» عملیات قتل آرکادی بابچنکو خبر دادند.

به گفته مسئول سرویس‌های امنیتی اوکراین، فرد یاد شده که ساعاتی پیش از برپایی کنفرانس خبری مشترک با بابچنکو دستگیر شده، برای تدارک عملیات سوء قصد بر ضد خبرنگار روس حدود چهل هزار دلار وجه نقد از سوی مسکو دریافت کرده است.

واکنش سازمان گزارشگران بدون مرز به صحنه‌سازی قتل خبرنگار روس

نخستین واکنش به عملیات صحنه‌سازی قتل آرکادی بابچنکو، خبرنگار روس منتقد سیاست‌های پوتین در کی‌یف، از سوی گزارشگران بدون مرز صورت گرفت.

کریستوفر دولوار، دبیرکل سازمان گزارشگران بدون مرز ساعاتی پس از تایید مقامات امنیتی اوکراین مبنی بر زنده بودن آرکادی بابچنکو و صحنه‌سازی قتل وی برای خنثی کردن عملیات ترور او، این اقدام را «تاسف‌بار» توصیف کرد و گفت: «با اینکه دیدن خبرنگار در صحت و سلامت تسکین دهنده است اما اقدام سرویس‌های امنیتی اوکراین در بازی کردن با حقیقت با هر انگیزه‌ای که صورت گرفته باشد، تاسف‌آور است.»

آرکادی بابچنکو که پیشینه عضویت در نیروهای نظامی را نیز دارد پس از بیرون آمدن از ارتش با مدرک حقوق بین‌الملل به سوی کار خبرنگاری سوق پیدا می‌کند و در رسانه‌های روسیه به عنوان خبرنگار جنگی مشغول به فعالیت می‌شود.

او درانتخابات غیررسمی سال ۲۰۱۲ که از سوی مخالفان دولت روسیه تدارک دیده بودند، شرکت کرده و به تقبیح اقدامات روسیه در سوریه و اکراین شرقی پرداخته بود.

این خبرنگار روس که پیشینه‌ای هم در امر نویسندگی دارد سال ۲۰۱۷ پس از تهدید به مرگ در پی انتشار مطلبی در رسانه‌های اجتماعی از کشورش فرار می‌کند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایوان گولونوف روزنامه‌نگار پرونده‌های مفاسد اقتصادی روسیه آزاد شد

روسیه روزنامه‌نگار اوکراینی را به ۱۲ سال زندان محکوم کرد

توجیه اوکراین برای صحنه سازی مرگ بابچنکو: مسکو توطئه کرده بود