Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

«وظیفه اروپا در وهله اول تعویق اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران است»

«وظیفه اروپا در وهله اول تعویق اعمال تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران است»
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

یورونیوز با یک پژوهشگر مرکز تحقیقاتی مریلند ایالات متحده درباره راه کارهای اروپا برای حفظ برجام گفتگو کرده است.

آگهی

رهبران اتحادیه اروپا و کشورهای مهم عضو این اتحادیه در دو هفته پیش بارها بر وفاداری خود به برجام اصرار ورزیده اند و اعلام کرده اند به هرقیمتی توافق هسته ای با ایران را زنده نگاه خواهند داشت. جمعه پس از نشست دوروزه رهبران اروپایی در صوفیه بلغارستان کمیسیون اروپایی اعلام کرد که راهکارها دور زدن تحریم های ایالات متحده در تجارت با ایران بکار گرفته می شوند. یکی از این راهکارها مقررات بلوکه کردن تحریم های ایالات متحده است. اما آیا اروپا می تواند با راهکارهای موجود برجام را زنده نگاه دارد. در این رابطه نیما قدکپور، خبرنگار یورونیوز با جاگانات سانکاران، پژوهشگر مرکز تحقیقات و مطالعات سیاسی و امنیتی مریلند گفتگو کرده است.

یورونیوز: پس ازخروج دونالد ترامپ از برجام، بسیاری معتقدند که اروپا به هیچ قیمتی نمی تواند توافق هسته ای با ایران را نجات دهد، امکان اروپایی ها برای زنده نگاه داشتن برجام چیست؟

در کوتاه مدت، اروپا باید ایران را قانع کند که برجام را ترک نکند. برای این کار اروپا باید آمریکایی ها را قانع کند که مرحله دوم و سخت تر تحریم ها علیه ایران را اجرا نکنند. به این ترتیب برخی از شرکت های اروپایی و آسیایی امکان دارد در ایران بمانند و این موضوع می تواند به رئیس جمهوری ایران قدرت تازه ای بدهد تا بتواند تندروها را برای مدت کوتاهی آرام کند و ایران در برجام باقی بماند. در بلند مدت اروپا ناگزیر است وارد مذاکرات جدیدی با دو طرف نزاع از یک طرف ایالات متحده و از طرف دیگر ایران شود. هدف اصلی اروپا در دراز مدت تنها می تواند قانع کردن آمریکا به شرط پیوست موارد جدید به توافق هسته ای و بازگرداندن دونالد ترامپ و کاخ سفید به برجام خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

یورونیوز: آیا اروپا می تواند بواسطه «مقررات توقف تحریم ها» به نوعی برجام بدون آمریکا را نجات دهد؟

این مقررات می تواند یکی از راهکارها باشند اما به هیچ وجه تنها راه حل حفظ برجام نخواهند بود. این مقررات در دهه نود توسط اتحادیه اروپا برای دورزدن تحریم های آمریکا علیه چین کارآیی داشته اند. همین مقررات دولت بیل کلینتون را قانع کرد تا فاز دوم تحریم ها علیه ایران، لیبی و کوبا را بکار نبندد. البته اروپا در آن زمان از قدرت سیاسی و دیپلماسی با دولت کلینتون نیز بهره برده بود. حتی اگر این مقررات اجرا شود شرکت های بزرگ چندملیتی نمی توانند به همکاریهای خود با ایران ادامه دهند. این شرکت ها نه فقط بدلیل تحریم ها بلکه بدلیل از دست دادن بازار در رقابت با همتایان آمریکایی در دیگر نقاط جهان احتمالا میدان ایران را رها خواهند کرد.

یورونیوز: اروپا از یک طرف می گوید می خواهد به هر قیمتی برجام را حفظ کند، از طرفی دیگر می خواهد بدلیل مداخله ایران در کشورهای منطقه و برنامه موشکی این کشور را تحریم کند، آیا اروپا با چنین استراتژی می تواند ایران را در برجام نگاه دارد؟

چالش های بین ایران و غرب را نمی توان از طریق یک توافق حل کرد به همین دلیل ایران با توافقی که منافع اقتصادی او را تامین کند می ماند. می توان گفت بسته به مقداری که منافع اقتصادی این کشور تامین شود ایران شاید حتی حاضر شود در برنامه موشکی خود تجدیدنظر کند. امروز برای پیش بینی بسیار زود است باید ببینیم اتفاقات چگونه در خاورمیانه رخ خواهند داد. اروپا هم در زمان کمی که دارد باید اولویت های خود را با سیاست های ایران انطباق دهد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نامه سه قدرت اروپایی به شورای امنیت و ابراز نگرانی شدید آمریکا از فعالیت هسته‌ای ایران

تحقیقات جمهوری‌خواهان؛ رابرت مالی احتمالا واکنش‌های آمریکا در قبال اعتراضات ایران را افشا کرده است

واکنش باقری کنی به واگذاری مسئولیت پرونده هسته‌ای به شمخانی: چیزی به نام مذاکرات هسته‌ای نداریم