Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

نشست صوفیه؛ تاکید رهبران اروپا بر حفظ برجام و داشتن «رویکرد واحد» در قبال ایران

a summit with leaders of the six Western Balkans countries in Sofia
a summit with leaders of the six Western Balkans countries in Sofia Copyright  REUTERS/Stoyan Nenov
Copyright  REUTERS/Stoyan Nenov
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سران اتحادیه اروپا اعلام کردند با وجود کنار رفتن آمریکا از برجام، تا زمانی که ایران به این توافق احترام بگذارد آنها نیز برای حفظ توافق هسته‌ای تلاش می‌کنند.

آگهی

سران کشورهای عضو اتحادیه اروپا عصر چهارشنبه وارد صوفیه، پایتخت بلغارستان جمع شدند تا در جریان نشستی دو روزه علاوه بر هم‌اندیشی دربارۀ موضع این اتحادیه در قبال توافق هسته‌ای ایران، برای اولین بار در ۱۵ سال گذشته با سران کشورهای بالکان نیز دیداری مشترک داشته باشند.

در پایان اولین روز این هم‌اندیشی، سران ۲۸ کشور عضو این اتحادیه در مراسم شامی که چهارشنبه شب برگزار شد بر اتخاذ یک «رویکرد واحد» در قبال توافق هسته‌ای ایران تاکید کردند. آنها اعلام داشتند با وجود کنار رفتن آمریکا از برجام، تا زمانی که ایران به این توافق احترام بگذارد آنها نیز برای حفظ توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی تلاش می‌کنند.

دستور کار سران این اتحادیه برای روز پنج‌شنبه، دیدار با رهبران کشورهای آلبانی، بوسنی و هرزگوین، صربستان، مونته نگرو، مقدونیه و کوزوو است. قرار است در این نشست مشترک که با هدف مقابله با نفوذ رو به افزایش روسیه در منطقه بالکان تشکیل می‌شود، دربارۀ «چشم انداز اروپایی» که پیش‌تر قولش را به کشورهای بالکان داده بودند، گفتگو شود.

دونالد توسک، رئیس شورای اروپا دربارۀ اهمیت برگزاری این نشست مشترک اعلام کرد که بدون داشتن یک «چشم انداز اروپایی» در بالکان، تمام وقایع تاسف‌باری که در دهه ۹۰ میلادی روی داد، از جمله جنگ و درگیری بار دیگر تکرار خواهد شد.

نشست روز پنج‌شنبه با حضور رهبران ۲۷ کشور عضو اتحادیه اروپا برگزار می‌شود زیرا از آنجا که اسپانیا استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته است، ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا از شرکت در این نشست مشترک خودداری کرده است.

سرمایه‌گذاری در زیر ساختهای حمل و نقل بالکان، تبادلات آموزشی و فرهنگی، برنامه‌ریزی برای چگونگی مقابله با «چالش‌های مشترک» مانند امنیت و مهاجران، از جمله موضوعاتی است که قرار است در نشت روز پنج‌شنبه دربارۀ آنها گفتگو شود.

اتحادیه اروپا تاکید کرده است که هدف از برگزاری این نشست تنها توسعه همکاری‌های مشترک است و نه بزرگ شدن وسعت جغرافیایی این اتحادیه و افزودن بر شمار اعضای آن.

از میان کشورهای بالکان تا کنون تنها مونته نگرو و صربستان (به ترتیب در سالهای ۲۰۱۲ و ۲۰۱۴ میلادی) مذاکرات با اتحادیه اروپا را برای طی مراحل لازم و عضویت در این اتحادیه آغاز کرده‌اند و در حال حاضر نیز بسیاری از کشورهای عضو، با شتاب در جذب اعضای جدید در این اتحادیه مخالفند.

اتحادیه اروپا در زمانی به فکر تقویت روابط سیاسی و اقتصادی با کشورهای عضو بالکان افتاده که رقبایی همچون روسیه و چین و حتی کشوری مانند ترکیه نیز به دنبال گسترش نفوذ خود در این منطقه هستند.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای حمایت می‌کنیم

موافقان و مخالفان «نقشه راه» آمریکا در قبال ایران

اتحادیه اروپا فرایند مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران را از جمعه آغاز می‌کند