پوتین: از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای حمایت می‌کنیم

دیدار روحانی و پوتین در کینگدائو چین
دیدار روحانی و پوتین در کینگدائو چین Copyright رویترز
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اجلاس سران گروه شانگهای در بندر کینگدائو در چین برگزار می‌شود

آگهی

ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه روز شنبه اعلام کرد که از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای (SCO) حمایت خواهد کرد.

او در جریان دیدار با حسن روحانی در حاشیۀ نشست شانگهای با اشاره به فعالیتهای طولانی مدت ایران در این سازمان خطاب به رئیس جمهوری ایران گفت: «موضع ما در این باره روشن است، ما از پیوستن کشور شما به عنوان عضو کامل در این سازمان پشتیبانی می‌کنیم.»

حسن روحانی نیز در این دیدار با اشاره به خروج آمریکا از برجام، خواستار یک گفتگوی «جدی» در این باره با روسیه شد. او با تاکید بر «نقش مهم و سازندۀ روسیه در اجرای برجام» اعلام کرد که ضروریست پس از خروج یکجانبۀ واشنگتن از توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ میلادی، مسکو و تهران رابطه‌ای محکم‌تر ایجاد کنند.

از زمان صدور فرمان دونالد ترامپ مبنی بر خروج ایالات متحده آمریکا از توافق هسته‌ای ایران، روسیه با وجود مخالفت با این تصمیم، به اندازۀ اروپا فعالیتی برای حفظ آن نشان نداده است.

ایران عضو ناظر سازمان همکاری‌ شانگهای به شمار می‌رود و همواره برای عضویت کامل در این نهاد ابراز تمایل کرده است. این احتمال وجود دارد که امسال و در واکنش به خروج آمریکا از برجام به درخواست عضویت کامل تهران در پیمان شانگهای نیز پاسخ مثبت داده شود.

سازمان همکاری‌ شانگهای در سال ۲۰۱۱ میلادی با عضویت روسیه، چین، قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شد. هند و پاکستان در سال ۲۰۱۶ به‌ عضویت کامل این نهاد منطقه‌ای درآمدند. علاوه بر ایران، افغانستان و مغولستان و بلاروس نیز اعضای ناظر پیمان شانگهای هستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اجلاس سازمان شانگهای؛ آمادگی پوتین برای میزبانی از گروه هشت در روسیه

ماکرون و پوتین در سن‌پترزبورگ بر اراده خود برای حفظ برجام تأکید کردند

نشست صوفیه؛ تاکید رهبران اروپا بر حفظ برجام و داشتن «رویکرد واحد» در قبال ایران