ماکرون و پوتین در سن‌پترزبورگ بر اراده خود برای حفظ برجام تأکید کردند

ماکرون و پوتین در سن‌پترزبورگ بر اراده خود برای حفظ برجام تأکید کردند
Copyright رویترز
Copyright رویترز
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پوتین: «روسیه از تلاش اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران به رغم خروج آمریکا از این توافق قدردانی می‌کند.»

آگهی

روسیه از اروپا به دلیل تلاش برای حفظ برجام قدردانی کرد.

رئیس جمهوری روسیه روز پنج‌شنبه ۳ خرداد در جریان یک نشست مطبوعاتی پس از دیدار با همتای فرانسوی خود گفت: «روسیه از تلاش اروپا برای حفظ توافق هسته‌ای با ایران به رغم خروج آمریکا از این توافق قدردانی می‌کند.»

رئیس جمهوری فرانسه که برای شرکت در مجمع اقتصادی سن‌پترزبورگ به این شهر سفر کرده، عصر پنج‌شنبه بلافاصله پس از ورود به این شهر با همتای روسی خود دیدار و به مدت بیش از دو ساعت گفتگو کرد. نشست مجمع اقتصادی سن‌پترزبورگ که از آن به عنوان «داووس روسیه» نیز نام برده می‌شود، سه روز به طول خواهد انجامید، اما سفر ماکرون برای دو روز پیش‌بینی شده است.

توافق هسته‌ای با ایران یکی از محورهای اصلی گفتگوهای امانوئل ماکرون و ولادیمیر پوتین را تشکیل می‌داد. آقای پوتین در ادامه سخنان خود پس از دیدار با رئیس جمهوری فرانسه، در عین حال نسبت به «پیامدهای اسفناک» ترک برجام نیز هشدار داد. وی همچنین در مورد تحریم‌های آمریکا علیه ایران یادآوری کرد که کشورش هرگز تحریم‌های «یک‌جانبه» را تأئید نکرده و خود نیز چنین تحریمی را اعمال نکرده است.

امانوئل ماکرون نیز در مورد گفتگوهای خود با ولادیمیر پوتین پیرامون برجام گفت: «من امیدوارم که تمام امضاکنندگان توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران در این توافق باقی مانده و آن را حفظ کنند. ما با ولادیمیر پوتین برای حفظ این چهارچوب، اراده‌ مشترکی داریم.»

رئیس جمهوری فرانسه پیش از دیدار با پوتین ابراز اطمینان کرده بود که فرانسه و روسیه می‌توانند برای مسائل مهمی همچون اختلاف‌ها بر سر اوکراین، بحران سوریه و برجام به راه حل مناسب دست یابند.

روسیه و فرانسه؛ اختلاف یا اتفاق نظر؟

کارشناسان مسائل بین‌المللی بر این باورند که این روزها اعلام خروج آمریکا از برجام، دیدگاه‌های فرانسه و روسیه در دو سوی شرق و غرب اروپا را از هر زمان دیگری به یکدیگر نزدیک کرده است.

رئیس جمهوری جوان فرانسه که چهارم اردیبهشت ماه گذشته به آمریکا رفته بود تا از سوی اروپایی‌ها دونالد ترامپ را به ماندن در برجام ترغیب کند، دست خالی به کاخ الیزه بازگشت زیرا رئیس جمهوری آمریکا اندکی بعد از آن دیدار، تصمیم خود بر خروج از برجام را اعلام کرد.

روسیه و فرانسه در عین حال بر سر پرونده‌های بسیاری با هم اختلاف دارند. آقای ماکرون در نشست مجمع اقتصادی سن‌پترزبورگ با ذکر این که با همتای خود گفتگویی «شفاف» و «مستقیم» داشته است، در عین حال به نقاط افتراق دو کشور در برخی مسائل از جمله اوکراین و سوریه نیز اشاره کرد.

وی روز پنج‌شنبه همچنین در صفحه توئیتر خود نوشت: «زمانه‌ای که در آن هستیم (خواه صحبت از اوکراین باشد، خواه خاور میانه) ایجاب می‌کند که روسیه و فرانسه راه‌حل‌های مشترکی اتخاذ کنند.»

ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه پیش از این گفته بود: «ما اختلاف‌های زیادی با روسیه از جمله در مورد اوکراین داریم [...] گفتگوی ما با روسیه باید شفاف باشد زیرا به هر روی، منافع مشترکی هم با آنها داریم.»

ماکرون پیش از سفر به روسیه گفته بود قصد دارد این بار از موضع قوی‌تری با پوتین گفتگو کند. دلیل این امر شاید آن باشد که رئیس جمهوری روسیه به اختلاف‌های موجود میان اروپا و آمریکا و حتی میان خود کشورهای اروپایی که این روزها اتحادیه اروپا را تضعیف کرده، به خوبی واقف است و در نتیجه خود را در موضع قوی‌تری نسبت به اروپا می‌بیند.

رهبران دو کشور آخرین بار یک سال پیش در کاخ ورسای فرانسه با یکدیگر دیدار کرده بودند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

پوتین: از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای حمایت می‌کنیم

آیا روسیه می تواند شریک قابل اطمینانی برای ایران کنونی باشد؟

مردی که مقابل دادگاه محاکمه ترامپ خودسوزی کرده بود جان باخت