Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

اجلاس سازمان شانگهای؛ آمادگی پوتین برای میزبانی از گروه هشت در روسیه

اجلاس سازمان شانگهای؛ آمادگی پوتین برای میزبانی از گروه هشت در روسیه
Copyright عکس از رویترز
Copyright عکس از رویترز
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ولادیمیر پوتین روز یکشنبه در اجلاس سازمان همکاری‌ شانگهای گفت که روسیه هرگز به گروه هشت «G8» (که اکنون گروه هفت است) پشت نکرده است. وی در ادامه تاکید کرد که پیمان همکاری شانگهای به مراتب از «جی ۷» قوی‌تر است.

آگهی

ولادیمیر پوتین روز یکشنبه در اجلاس سازمان همکاری‌ شانگهای گفت که روسیه هرگز به گروه هشت کشور صنعتی «G8» پشت نکرده است. وی در ادامه تاکید کرد که پیمان همکاری شانگهای به مراتب از «جی ۷» قوی‌تر است.

آقای پوتین که در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهار تمایل دونالد ترامپ برای بازگشتن روسیه به گروه کشورهای صنعتی جهان گفت که «ما هیچگاه این گروه را ترک نکردیم.» وی با اشاره به اینکه کشورهای دیگر این گروه بودند که از آمدن به روسیه سرباز زدند اظهار داشت که خوشحال خواهد شد همه را در مسکو ببیند.

روسیه در پایان جنگ سرد خواستار پیوستن به گروه کشورهای صنعتی شد اما پیوستن کرملین به این گروه نه سال به طول انجامید. مسکو پس از الحاق شبه جزیره اوکراین به روسیه از گروه هشت کنار گذاشته شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
ولادمیر پوتین و رهبران کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای در چینگدائورویترز

دونالد ترامپ روز جمعه اعلام کرده بود که از بازگشتن مسکو به این گروه استقبال می‌کند. رئیس جمهوری ایالات متحده در ماه مارس نیز گفته بود که «به زودی» با ولادیمیر پوتین ملاقات می‌کند اما پس از آن با وجود رویارویی دو کشور در سوریه و همچنین درگیری دیپلماتیک ترور جاسوس سابق روس در بریتانیا، نشانی از نزدیک شدن دو کشور وجود ندارد.

اجلاس همکای شانگهای ساعاتی پس از پایان اجلاس سران هفت کشور صنعتی جهان از جمله آلمان، فرانسه، بریتانیا، ژاپن، کانادا، آمریکا و ایتالیا آغاز شد که به دلیل اختلاف با سیاست افزایش تعرفه های وضع شده توسط دونالد ترامپ جوی ملتهب داشت.

ولادیمیر پوتین در سخنرانی خود در شهر چینگدائو، محل اجلاس شانگهای گفت که توان اقتصادی و خرید گروه شانگهای با حضور روسیه و چین بیشتر از گروه هفت است.

وی گفت: «اگر بخواهیم دقیق حساب کنید، هفت کشور (به صورت جداگانه) ثروتمندتر هستند اما وسعت و قدرت اقتصاد همکاری شانگهای (روی هم رفته) بیشتر است. جمعیت این گروه نیز بیشتر است و جمعیت نیمی از جهان را تشکیل می‌دهد.»

بیشتر بخوانید:

حسن روحانی: آمریکا سیاست خود را به دیگران تحمیل نکند

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران نیز که برای شرکت در اجلاس همکاری‌های شانگهای به چین سفر کرده است، روز یکشنبه گفت که تلاش آمریکا برای تحمیل سیاست‌های خود به کشورهای دیگر «خطرناک» است.

تصمیم ماه گذشته دونالد ترامپ برای خروج از توافق هسته‌ای با ایران در کنار برگرداندن و وضع تحریم‌های جدید با واکنش سخت دیگر کشورهای امشا کننده برجام روبرو شد.

رویترز
دیدار پوتین و حسن روحانی در حاشیه اجلاس سازمان همکاری شانگهایرویترز

خزانه‌داری ایالات متحده شرکت‌ها و کمپانی های دیگر کشورها را تهدید کرد که در صورت رابطه تجاری با ایران با مجازات و جریمه مواجه خواهند شد.

ایران عضو ناظر سازمان همکاری شانگهای است و از جانب روسیه برای عضویت دائم حمایت می‌شود. در این دوره از اجلاس همکاری های شانگ‌های درباره عضویت ایران تصمیم گرفته می‌شود.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گروه ۷، ۸ یا ۲۰؛ تفاوت آنها چیست؟

ترامپ امضایش را پس گرفت؛ آمریکا با جی ۷ هم همراه نشد

پوتین: از عضویت کامل ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای حمایت می‌کنیم