Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

مادربزرگ ۱۱۱ ساله اهل کوبانی؛ پیرترین پناهجو در یونان

مادربزرگ ۱۱۱ ساله اهل کوبانی؛ پیرترین پناهجو در یونان
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

این پیرزن کرد اهل کوبانی می‌خواهد برای دیدار از دو نوه‌اش که در سال ۲۰۱۵ به مقصد اروپا از شهر خود فرار کردند به آلمان سفر کند. اما لیلا صالح ۱۱۱ ساله برای سفر به آلمان مشکل دارد.

آگهی

لیلا صالح پیرترین پناهجوی یونان است. بر اساس مدارک ثبت شده در سیستم اطلاعات پناهجویان در یونان لیلا در سال ۱۹۰۷ متولد شده است.

این پیرزن کرد اهل کوبانی می‌خواهد برای دیدار دو نوه‌اش که در سال ۲۰۱۵ به مقصد اروپا از شهر خود فرار کردند، به آلمان سفر کند.

اما لیلا صالح ۱۱۱ ساله برای سفر به آلمان مشکل دارد. درخواست پناهندگی فرزند و همسر پسرش در یونان هنوز به جریان نیافتاده و پرونده آنها تا پیش از ژانویه ۲۰۱۹ به جریان نخواهد افتاد. سفر به تنهایی نیز برای این پیرزن به دلیل سالخوردگی مشکل است.

بیشتر بخوانید:

یک سازمان غیردولتی برای کمک به تسریع روند پناهندگی خانم صالح تلاش می‌کند. معاون مطبوعاتی این سازمان می گوید: «هدف ما ممکن کردن این موضوع (سفر لیلا) است و این خانواده باید به آلمان سفر کند و باید با هم این کار را انجام دهند. ما قصد داریم بر حساسیت این پرونده تکیه کنیم تا روند پناهندگی آنان را تسریع کنیم.»

از سوی دیگر نوه‌های این مادربزرگ ۱۱۱ ساله می‌خواهند برای دیدن او به یونان سفر کنند اما قادر به پرداخت هزینه بلیط هواپیما نیستند.

کوبانی در استان حلب سوریه و در دو کیلومتری مرز ترکیه است. در زمان جنگ داخلی سوریه تمام مناطق اطراف این شهر در تصرف گروه داعش قرار داشت.

لیلا تمام زندگی اش را تا پیش از درگیری‌های سوریه در کوبانی برده بود درباره این شهر می‌گوید: «کوبانی خیلی خوب بود. مردم کار و زندگی عادی داشتند. جنگ شهر ما را تخریب کرد و تنها ویرانه‌ای به جا ماند. مردم کوبانی را رها کرده و فرار کردند تا جان خود را نجات دهند.»

در اکتبر سال ۲۰۱۴ ناحیه شرقی کوبانی به رقم مقاومت یگان‌های مدافع خلق به تصرف داعش درآمد. از ۲۴ اکتبر سال ۲۰۱۴ بخش اعظم این شهر در کنترل داعش بود.

با ادامه مبارزات یگان های مدافع خلق، «ی‌پ‌گ» و «ی‌پ‌ژ» با پشتیبانی نیروهای ائتلاف نهایتا در ژانویه ۲۰۱۵ کوبانی آزاد شد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مغز مرغ، راز طول عمر پیرترین مرد استرالیا؟

درخواست پناهندگی زن ۱۰۶ سالۀ افغان رد شد

کوبانی آزاد شد، جشن و شادی کردها از سوریه تا ترکیه