پیشتازی ائتلاف مقتدی صدر در انتخابات پارلمانی عراق

portraits of Shi'ite cleric Moqtada al-Sadr
portraits of Shi'ite cleric Moqtada al-Sadr Copyright REUTERS/Thaier al-Sudani
Copyright REUTERS/Thaier al-Sudani
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقتدی صدر و هادی العامری در دست‌کم چهار استان پیشتازند و در بغداد، ائتلاف صدر از برتری قابل توجهی برخوردار است.

آگهی

بنا بر اعلام کمیسیون انتخابات عراق ائتلاف «اتحاد انقلابیون برای اصلاحات» به رهبری مقتدی صدر، روحانی با نفوذ شیعه توانسته است با کسب بیشترین آراء پیشگام انتخابات پارلمانی روز شنبه ۱۲ مه شود.

ائتلاف شبه نظامیان «اتحاد فتح» به رهبری هادی العامری، فرمانده سپاه بدر که از سوی تهران حمایت می‌شود، در جایگاه دوم قرار گرفته است و متحدان حیدر عبادی، نخست وزیر کنونی که ارتباط نزدیکی با گروههای قدرتمند پارلمانی شیعه عراق دارند نیز جایگاهی بهتر از سومی به دست نیاورده‌اند.

این نتیجه پس از شمارش آراء ریخته شده به صندوق‌ها در بیش از نیمی از استان‌ها (۱۰ استان از جمله بغداد و بصره از مجموع ۱۹ استان) به دست آمده است.

گفته می‌شود که مقتدی صدر و هادی العامری در دست‌کم چهار استان پیشتازند و در بغداد، ائتلاف صدر از برتری آراء قابل توجهی برخوردار است.

این نتایج بویژه شگفتی رقبای مقتدی صدر را که از سوی ایران حمایت می‌شوند و این روحانی بانفوذ را کنار گذاشته بودند، به همراه داشت.

بیشتر بخوانید:پایان رای گیری در انتخابات سراسری پارلمانی عراق

عکس از رویترز
مقتدی صدر، رهبر جریان صدرعکس از رویترز

انتخابات پارلمانی روز شنبه، اولین انتخابات برگزار شده در عراق از زمان شکست داعش و چهارمین انتخابات از سال ۲۰۰۳ میلادی به این سو است؛ یعنی از زمانی که ائتلاف بین‌المللی به رهبری آمریکا به حکومت صدام حسن پایان داد.

میزان مشارکت در این انتخابات ۴۴.۵۲ درصد بود و تا کنون ۹۲ درصد آراء شمرده شده‌اند.

اعلام نتایج اولیه شمارش آراء استقبال گستردۀ حامیان مقتدی صدر را در پی داشت؛ بسیاری از آنها در اولین ساعات روز دوشنبه به خیابان‌های بغداد آمدند و به پایکوبی پرداختند.

هنوز مشخص نیست که هر کدام از این ائتلاف‌ها صاحب چه تعداد کرسی در پارلمان آینده عراق شده‌اند و کمیسیون انتخابات اعلام کرد که در این باره پس از مشخص شدن نتایج نهایی انتخابات سخن خواهد گفت.

ائتلافی که بیشترین آراء را در این انتخابات به دست آورد باید برای تشکیل دولت ائتلافی وارد مذاکره شود. این دولت ظرف ۹۰ روز پس از اعلام رسمی نتایج انتخابات تشکیل خواهد شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ائتلاف مقتدی صدر، پیروز انتخابات عراق

جنجال هوش مصنوعی در انتخابات هند؛ از جعل هویت ستارگان بالیوود تا تبلیغات پدر درگذشته برای فرزند

سرنوشت شهرداران آلبانیایی در همه‌پرسی چهار ناحیه صرب‌نشین شمال کوزوو رقم می‌خورد