ائتلاف مقتدی صدر، پیروز انتخابات عراق

ائتلاف مقتدی صدر، پیروز انتخابات عراق
نگارش از Ilia Nick

ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر اکثریت کرسی‌های مجلس عراق را به خود اختصاص داد.

ائتلاف سائرون به رهبری مقتدی صدر با کسب ۵۴ کرسی برنده انتخابات مجلس عراق شد.

انتخابات پارلمانی عراق از شنبه گذشته (۲۴ اردیبهشت ماه) در سراسر این کشور آغاز شد و نزدیک به ۲۵ میلیون تن در آن شرکت‌ کردند. بیش از ۳/۵ میلیون نفر از رأی دهندگانی که در ۱۸ استان این کشور به پای صندوق‌ها رفتند برای نخستین بار می‌توانستند رأی بدهند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

ائتلاف «الفتح» به ریاست «هادی عامری» با کسب ۴۷ کرسی در جایگاه دوم قرار گرفت و ائتلاف «النصر» به ریاست «حیدر عبادی»، نخست‌وزیر کنونی این کشور نیز با کسب ۴۲ کرسی جایگاه سوم را به خود اختصاص داد.

از آنجاکه مقتدی صدر خود در این انتخابات نامزد نشده نمی‌تواند نخست وزیر باشد اما این پیروزی، وی را در جایگاهی می‌نشاند که می‌تواند در تعیین نخست‌وزیر بعدی عراق نقشی کلیدی داشته باشد.  

کنفرانس خبری مقتدی صدر در کنار امار الحکیم رهبر جنبش حکمت در عراق، ۱۷ مه،‌ عکس از رویترز

آرا نهایی ائتلاف‌های عمده در این انتخابات به این ترتیب است: ائتلاف «سائرون» به رهبری مقتدی صدر ۵۴ کرسی، «الفتح» به رهبری هادی عامری ۴۷ کرسی، «النصر» به رهبری حیدر عبادی ۴۲ کرسی، «تیار الحکمه» به رهبری سید عمار حکیم ۱۹ کرسی، «دوله القانون» به رهبری نوری المالکی، ۲۵ کرسی| و «الاراده» به رهبری حنان فتلاوی ۳ کرسی.

انتخابات اخیر چهارمین دوره انتخابات پس از سرنگونی رژیم بعث در این کشور بود و در مجموع ۳۲۸ نماینده طی آن به مجلس راه یافتند. به گفته کمیسیون عالی مستقل انتخابات عراق، میزان مشارکت در این دوره از انتخابات ‌۴۴/۵۲ درصد بود.

بیشتر بخوانید:

آیا انتخابات عراق این کشور را وارد بحران سیاسی می‌کند؟

جدایی مقتدی صدر از ایران؛ چرا و چگونه؟

پیشتازی ائتلاف مقتدی صدر در انتخابات پارلمانی عراق

مطالب مرتبط