Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

روحانی با انتقاد از «عالی‌ترین سطح نظام» فیلترینگ تلگرام را «حکم سفارشی» خواند

روحانی با انتقاد از «عالی‌ترین سطح نظام» فیلترینگ تلگرام را «حکم سفارشی» خواند
Copyright 
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وی دستور قضایی صادر شده برای بسته شدن تلگرام را «حکم سفارشی» نامید و تأکید کرد که مسدودسازی این شبکه پیام‌رسان پر طرفدار در ایران کار دولت او نبوده است.

آگهی

حسن روحانی با انتقاد از تصمیم فیلترینگ تلگرام، از رهبر ایران خواسته تا اگر چنین تصمیمی را او گرفته، آن را به اطلاع مردم ایران برساند.

رئیس جمهوری ایران شامگاه جمعه بدون نام بردن از رهبر ایران در صفحه اینستاگرام خود نوشت: «اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند.»

‌ سیاست دولت یازدهم و دوازدهم مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی. و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی و یا پیام‌رسان "توسط این دولت" مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر #تلگرام نیز نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است. ‌ برای مسدودسازی پیام‌رسان مذکور در تاریخ ۹۷/۲/۱۰ حکم قضایی صادر و به همه اپراتورهای موبایل و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی ابلاغ کردند تا آن‌ها رأساً اقدام به اختلال در ارتباط نمایند. (مشابه این اقدام نیز سال گذشته و در دوران انتخابات ریاست جمهوری، برای امکان تماس صوتی تلگرام انجام شده بود.) ‌ عدم طی مراحل قانونی امور اجرایی که با استفاده از ابزار قهریه و قضاییه صورت بگیرد، در تعارض با شعار «استقلال آزادی جمهوری اسلامی» و در نقطه مقابل دموکراسی قرار دارد. ‌ اگر در عالی‌ترین سطح نظام، تصمیمی برای محدود کردن یا مسدودسازی ارتباطات مردم گرفته شده است، باید صاحبان واقعی این کشور که مردم هستند در جریان امور قرار بگیرند. #محرمانه_نداریم #حکم_سفارشی ‌ #جریان_آزاد_اطلاعات #حق_انتخاب #پیام_رسان ‌

Une publication partagée par Hassan Rouhani • حسن روحانی (@hrouhani) le

وی دستور قضایی صادر شده برای بسته شدن تلگرام را «حکم سفارشی» نامید و تأکید کرد که مسدودسازی این شبکه پیام‌رسان پر طرفدار در ایران کار دولت او نبوده است. در اینستاگرام روحانی در مورد رویکرد دولت او آمده است: «سیاست دولت یازدهم و دوازدهم مبتنی بر ایجاد فضای امن مجازی بوده و نه امنیتی. و تاکنون هیچ شبکه اجتماعی و یا پیام‌رسان "توسط این دولت" مسدود نشده و نخواهد شد. فیلتر و مسدودسازی اخیر تلگرام نیز نه توسط دولت اجرا شده و نه مورد تأیید دولت است.»

حسن روحانی همچنین نوشته است: «عدم طی مراحل قانونی امور اجرایی که با استفاده از ابزار قهریه و قضاییه صورت بگیرد، در تعارض با شعار "استقلال آزادی جمهوری اسلامی" و در نقطه مقابل دموکراسی قرار دارد.»

پست تلگرامی رئیس جمهوری ایران با هشتگ‌های #محرمانه_نداریم و #حکم_سفارشی پایان می‌یابد.

حکم قضایی برای بسته شدن تلگرام در تاریخ دهم اردیبهشت جاری صادر و به همه اپراتورهای موبایل و ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی ابلاغ شد. بلافاصله پس از ابلاغ این حکم، حساب‌های کاربری تلگرام مربوط به رهبر و معاون رئیس جمهوری بسته شد.

پیام‌رسان تلگرام تاکنون در میان میلیون‌ها شهروند ایرانی بسیار محبوب و پرکاربرد بوده است. اما اکنون ایرانیان در استفاده از این وسیله ارتباطی دچار مشکل شده‌اند. پس از شبکه‌های موبایل، شرکت‌های ارائه‌کننده اینترنت خانگی نیز شبکه تلگرام را مسدود کردند.

زمزمه‌های فیلتر شدن تلگرام از زمان ناآرامی‌های دی ماه در شهرهای مختلف ایران آغاز شده بود. پس از آن چندین بار شایعه بسته شدن این شبکه منتشر و تکذیب شد تا این که بالاخره قوه قضائیه رسما حکم بستن آن را صادر کرد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آماده سازی برای فیلترینگ تلگرام؟ کانال رهبر ایران و معاون اول رئیس جمهوری تعطیل شد

قابلیت «استوری» به پیام‌رسان تلگرام اضافه می‌شود

چرا استفاده از «وی پی ان» رایگان می‌تواند برای کاربران گران تمام شود؟