آماده سازی برای فیلترینگ تلگرام؟ کانال رهبر ایران و معاون اول رئیس جمهوری تعطیل شد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
 آماده سازی برای فیلترینگ تلگرام؟ کانال رهبر ایران و معاون اول رئیس جمهوری تعطیل شد

کانال تلگرامی پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ نشر و آثار «آیت الله خامنه‌ای» رهبر ایران فعالیتش را در تلگرام متوقف کرد.

این کانال اعلام کرده است که برای «رفع انحصار پیام رسان تلگرام» و حمایت از شبکه های داخلی دیگر در تلگرام مطلب منتشر نمی کند و از این به بعد در پیام رسان های داخلی مانند گپ، آی گپ و سروش فعال خواهد بود.

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری ایران نیز کانال تلگرامی اش را تعطیل کرد. کانال وی در پیامی نوشته است: «در چارچوب قوانین و مقررات کشور، از امروز در کانال تلگرامی معاون اول رئیس جمهور مطلبی منتشر نخواهد شد و از این پس انتشار اخبار برنامه های ایشان از طریق پیام رسان های داخلی صورت می گیرد که آدرس این صفحات به زودی اعلام خواهد شد.»

با اینکه دفتر رهبر ایران و معاون اول از تلگرام خارج می شوند، سخنگوی وزارت خارجه اعلام کرده است که به موازات فعالیت در تلگرام، کانال مشابهی هم در پیام رسان داخلی سروش راه اندازی می کند.

با اینکه سیگنال های متفاوتی از مقامات جمهوری اسلامی در ارتباط با تلگرام به جامعه مخابره می شود اما به نظر می رسد خروج مقامات رسمی ایران از شبکه تلگرام سه روز پیش از اول اردیبهشت ماه، زمینه چینی برای فیلترینگ آن باشد. ابوالفضل ابوترابی عضو هیئت رئیسه فراکسیون ولایی مجلس گفته بود که تلگرام اول اردیبهشت ماه فیلتر خواهد شد.

بیشتر بخوانید:‌

روزنامه اعتماد روز چهارشنبه با عکس بزرگی از وزیر ارتباطات منتشر شده است. اعتماد در مطلبی با عنوان «اگر تلگرام فیلتر شود؛ روزهای سخت وزیر جوان» به اجلاس حقوق شهروندی در آذرماه سال ۹۶ اشاره کرده است که طی آن حسن روحانی رئیس جمهوری گفته بود: «وزیر ما اینجاست و به مردم قول می دهد دستش روی دکمه فیلترینگ نخواهند رفت.»

با اینکه روسیه نیز در روزهای گذشته تلگرام را فیلتر کرد اما پاول دوروف مدیر تلگرام گفته است که برای مبارزه با فیلترینگ این پیام رسان «جنبش مقاومت دیجیتال» برای دفاع از آزادی و پیشرفت دیجیتال در جهان راه می اندازد و حاضر است در این راه میلیون ها دلار خرج کند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید