رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کُرد همچنان در خطر اعدام قریب الوقوع است

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کُرد همچنان در خطر اعدام قریب الوقوع است
کپی رایت  Amnesty International

رامین حسین پناهی، زندانی سیاسی کُرد محکوم به اعدام که قرار بود روز پنج‌شنبه حکم اعدامش اجرا شود، از قرنطینه به بند عمومی زندان سنندج بازگردانده شد.

این خبر اگرچه نشانه مثبتی از تعویق اجرای حکم اعدام اوست اما همواره این نگرانی وجود دارد که حکومت ایران در فرصتی دیگر و پس از فروکش کردن اعتراضات گسترده به حکم او، این جوان ۲۲ ساله را به دار اعدام بسپارد.

رامین حسین پناهی به اتهام «بغی» یا شورش مسلحانه علیه حکومت اسلامی و همچنین «عضویت در حزب کومله» محاکمه شده و حکم اعدام او که بهمن ماه گذشته صادر شد، به تایید دیوان عالی کشور رسیده است.

اگرچه در اطلاعیه دادگستری کردستان دربارۀ پرونده او آمده است که «هنگام دستگیری وی مسلح به سلاح کلاش، اسلحه کمری و نارنجک بوده است و در تحقیقات اقرار به ورود مسلحانه و درگیری با مامورین نموده»، اما حسین احمدی‌نیاز، وکیل مدافع او صدور این حکم را غیرقانونی و غیرعادلانه می‌داند. آقای احمدی نیاز با اشاره به اینکه موکلش تنها یک فعال سیاسیِ معترض است، او را از اتهام «بغی» مبرا دانسته و اعلام کرده است که موکلش هرگز دست به اسلحه نبرده است.

رامین از تیر ۱۳۹۶ به اتهام عضویت در حزب کومله کردستان در بازداشت است. او پس از دستگیری توسط نیروهای سپاه، مدت دویست روز را در زندان سپاه در سنندج و سپس در زندان اداره اطلاعات این شهر گذرانده و درنهایت به زندان مرکزی سنندج منتقل شده است. او مقابل قاضی اعلام کرد که در زندان تحت شکنجه و بدرفتاری قرار گرفته است.

خودکشی خواهرزادۀ رامین

اجرای حکم اعدام او در حالی به تعویق افتاده است که بنا بر اخباری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، پس از انتقال رامین به انفرادی زندان سنندج برای اجرای حکم اعدام و همچنین بازداشت احمد امین پناه، داماد این خانواده، نشتمان، خواهر زاده رامین که تاب فشار روانی حاصل از شنیدن این اخبار و اعدام قریب‌الوقوع دایی خود را نداشت، دست به خودکشی زده است.

بیانیۀ عفو بین‌الملل دربارۀ رامین حسین پناهی

عفو بین‌الملل نیز با انتشار بیانیه‌ای در اول ماه مه، بار دیگر بر ناعادلانه بودن محاکمه رامین و شکنجه شدن او تاکید کرد.

فیلیپ لوتر، مدیر تحقیق و حمایت عفو بین‌الملل در منطقۀ خاورمیانه و شمال آفریقا اعلام کرد: «در پرونده رامین عدالت بگونه‌ای باور نکردنی از همان ابتدا نقض شده است. او در حالی که نشانه‌های شکنجه در بدنش نمایان بوده در دادگاه حاضر و در زمانی کمتر از یک ساعت به اعدام محکوم شده است. در جریان تحقیقات، او اجازۀ تماس با یک وکیل و حتی با خانواده‌اش را نداشته است و هیچ مدرکی در ارتباط با شواهدی که علیه او مطرح شده، دریافت نکرده است. مقامات اطلاعاتی رژیم او را تحت فشار قرار داده‌اند تا در ازای لغو حکم اعدام با انجام اعترافات تلویزیونی موافقت کند و مخالفت رامین با انجام این کار باعث افزایش فشارها بر او و حتی زندانی کردن او در سلول انفرادی شده است.»

در بیانیۀ عفو بین‌الملل از دولت ایران خواسته شده است تا با اعمال مجازاتهایی غیرقابل برگشت همچون اعدام، بر فهرست بلند موارد نقض حقوق بنیادین انسان‌ها در این کشور نیفزاید و بر این اساس، حکم اعدام رامین حسین پناهی را بلافاصله و قبل از آنکه دیر شود، لغو کند.