واکنش ایران به مذاکرات دو کره؛ آمریکا صلاحیت میانجیگری ندارد

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
وزارت امور خارجه ایران
وزارت امور خارجه ایران   -   کپی رایت  عکس: وزارت امور خارجه ایران

وزارت امور خارجه ایران ضمن استقبال از تلاش‌ها و اقدامات رهبران دو کشور کره شمالی و کره جنوبی در مسیر تنش‌زدایی، دیدار اخیر آنها را گامی مسئولانه و در مسیر صلح و امنیت منطقه‌ای و جهانی ارزیابی کرد.

به گفته بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران حمایت تهران از روند مذاکرات صلح دو کره شمالی و جنوبی «در راستای سیاست اصولی و همیشگی ایران در مخالفت با هرگونه تولید، برخورداری، نگهداری و استفاده از تسلیحات کشتارجمعی است.»

دور اول نشست تاریخی سران کره شمالی و جنوبی با هدف برقراری صلح دائمی میان دو کشور، روز جمعه و در منطقه غیرنظامی میان دو کره و در خاک کره جنوبی برگزار شد. پیش‌تر نیز کره شمالی اعلام کرده بود که به تمامی فعالیت‌های هسته‌ای خود پایان داده و آماده مذاکره با ایالات متحده آمریکا برای عادی سازی روابط فیمابین و کاهش تحریم‌های وضع شده علیه این کشور است. اقدامی که تاکنون با استقبال مقام‌های آمریکایی مواجه شده و توافق اولیه برای دیدار رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا و رهبر کره شمالی حاصل شده است.

با این وجود سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تاکید کرده که «جمهوری اسلامی ایران معتقد است که فصل جدید و تاریخی تنش‌زدایی در شبه جزیره کره، باید هوشیارانه، به صورت دوجانبه و بدون دخالت و تحریک کشورهای فرامنطقه ای تداوم یابد.»

بیشتر بخوانید:

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران از سیاست و رویکرد رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا در برابر توافق هسته‌ای با این کشور انتقاد کرد و آمریکا را «فاقد صلاحیت لازم برای مشارکت در تعیین معادلات و ترتیبات بین کشورها» خواند. وی همچنین خواستار ادامه مذاکرات صلح دو کره شمالی و حنوبی بدون دخالت آمریکا شد.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا از زمان حضور در رقابت‌های انتخاباتی، توافق هسته‌ای غرب با ایران را توافقی نادرست عنوان کرده و در دوران ریاست جهموری نیز همواره خواستار اصلاح جدی آن و یا تشدید تحریم‌های این کشور علیه فعالیت‌های نظامی ایران شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید