استقبال اروپا از تصمیم کره شمالی برای توقف آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا
فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا   -  Copyright  عکس از رویترز

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تصمیم کرۀ شمالی برای توقف آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی را «گامی مثبت» خواند که «از مدت‌ها پیش انتظار آن می‌رفت.»

خانم موگرینی در بیانیۀ خود تصمیم پیونگ یانگ را «ارادۀ کیم جونگ اون برای رعایت تعهدات بین‌المللی کرۀ شمالی» توصیف و ابراز امیدواری کرد که کرۀ شمالی به قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد احترام بگذارد.

او افزود به این ترتیب پیونگ یانگ در مسیری گام نهاد که منجر به خلع سلاح هسته‌ای کامل این کشور می‌شود.

خانم موگرینی همچنین با اشاره به دیدارهای پیش روی کیم جونگ اون، رهبر کرۀ شمالی با روسای جمهور کرۀ جنوبی و آمریکا، اعلام کرد که این دو دیدار فرصتی برای ایجاد اعتماد متقابل خواهد بود.

وی تاکید کرد که اتحادیه اروپا «به هر صورت ممکن از جمله با در اختیار گذاشتن تجربۀ مذاکرات ضدهسته‌ای شدن» از تصمیم کرۀ شمالی و عملی شدن آن حمایت می‌کند. خانم موگرینی در عین حال تاکید کرد که در شرایط کنونی تحریم‌ها تغییری نخواهند کرد.

واکنش بریتانیا

دولت بریتانیا نیز در بیانیه‌ای «تعهد بلند مدت کیم جونگ اون برای توقف آزمایش‌ها» را یک گام مثبت توصیف کرد. در این بیانیه آمده است: «امیدواریم این کار، نشان دهندۀ تلاش برای انجام مذاکراتی توام با حسن‌ نیت باشد.»

دولت ترزا می در این بیانیه خاطرنشان کرده است: «ما همچنان به تعهداتمان در همکاری با شرکای بین‌المللی برای رسیدن به هدف خلع سلاح کامل، قابل تایید و برگشت ناپذیر در شبه جزیرۀ کره و عملی شدن این هدف به کمک روش‌های صلح‌آمیز پایبندیم.»

بیشتر بخوانید: