Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شرایط سخت کاخ سفید برای دیدار رهبران آمریکا و کره شمالی

South KoreaÕs national security chief Chung Eui-yong briefs U.S. President
South KoreaÕs national security chief Chung Eui-yong briefs U.S. President Copyright Blue House/Yonhap via REUTERS
Copyright Blue House/Yonhap via REUTERS
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بر خلاف دونالد ترامپ، کاخ سفید شرایط سختی را برای دیدار رئیس جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون تعیین کرد.

آگهی

در حالی که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا عصر جمعه در دومین پیام توییتری خود دربارۀ دیدار با رهبر کرۀ شمالی اعلام کرد که «توافقات با کرۀ شمالی در حال شکل گیری است و انجام خواهد شد» و افزود «زمان و مکان آن مشخص خواهد شد»، اما به نظر می‌رسد مقامات دولت ترامپ دیدگاهی متفاوت از رئیس جمهوری آمریکا دارند.

در زمانی کمتر از ۲۴ ساعت پس از آنکه کاخ سفید نامۀ کیم جونگ اون به دونالد ترامپ را یک دستاورد بزرگ برای دولت آمریکا توصیف کرد و از آمادگی آقای ترامپ برای ملاقات با آقای کیم تا ماه مه خبر داد، سارا سندرز سخنگوی کاخ سفید مقابل خبرنگاران گفت: «واضح بگویم آمریکا هیچ امتیازی نداده و این کرۀ شمالی است که وعده‌هایی داده است. این دیدار بدون انجام اقدامات بنیادین مرتبط با تعهداتی که کرۀ شمالی قبول کرده، عملی نخواهد شد.»

او تاکید کرد که کرۀ شمالی وعدۀ «ضدهسته‌ای شدن» داده است و به این ترتیب «تا زمانی که اقدامات بنیادین در این زمینه انجام نشود، این دیدار نیز انجام نخواهد شد.»

سخنان خانم سندرز در حالی مطرح می‌شود که نمایندگان کرۀ جنوبی پس از سفر به پیونگ یانگ و دیدار با رهبر کرۀ شمالی، تنها اعلام کرده بودند که کرۀ شمالی به عنوان یک هدف نهایی، خود را به غیرهسته‌ای شدن متعهد کرده است اما نگفتند که پیونگ یانگ قصد دارد این غیرهسته‌ای شدن را قبل از دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون آغاز کند.

کره شمالی تنها خود را متعهد کرده بود تا زمانی که مذاکرات ادامه داشته باشد، آزمایش‌های موشکی را متوقف کند.

بنا بر گزارش رسانه‌های آمریکا به نظر می‌رسد که پاسخ مثبت آقای ترامپ به دعوت کیم جونگ اون، بدون مشورت با مقامات کلیدی دولتش اتخاذ شده است. رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا نیز که در زمان اعلام موافقت آقای ترامپ با این دعوت در آفریقا به سر می‌برد، در جیبوتی اعلام کرد: «این تصمیمی بوده که شخص رئیس جمهوری گرفته است.»

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در آخرین پیام توییتری خود تاکید کرده است که کره شمالی از ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ تا به امروز اقدام به انجام آزمایش بالستیک نکرده است و «در طی ملاقات‌های انجام شده، قول داده‌اند که دیگر اقدام به آزمایش نکنند. من معتقدم که آنها بر سر حرف خود باقی خواهند ماند».

کرۀ شمالی هنوز به موضع جدید کاخ سفید واکنشی نشان نداده است.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترامپ: تا هفتۀ آینده تکلیف دیدار با کیم روشن می‌شود

استقبال اروپا از تصمیم کره شمالی برای توقف آزمایش‌های هسته‌ای و موشکی

گفتگوی اختصاصی با مسئول مذاکرات محرمانه اتحادیه اروپا با کره شمالی