ترامپ: تا هفتۀ آینده تکلیف دیدار با کیم روشن می‌شود

ترامپ: تا هفتۀ آینده تکلیف دیدار با کیم روشن می‌شود
Copyright Reuters
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هنوز مشخص نیست که آیا آقای ترامپ واقعا قصد به تاخیر انداختن یا لغو این دیدار را دارد یا اینکه هدفش تحت فشار قرار دادن کرۀ شمالی و مجبور کردن پیونگ یانگ به آمدن به پای میز مذاکره است.

آگهی

دونالد ترامپ می‌گوید هفته آینده مشخص خواهد شد که آیا نشست رهبران آمریکا و کرۀ شمالی برگزار می‌شود یا خیر.

او این سخنان روز چهارشنبه مقابل خبرنگاران مطرح کرد و به این ترتیب بر تردیدها دربارۀ احتمال لغو دیداری که برای ۱۲ ژوئن در سنگاپور برنامه‌ریزی شده بود، افزود.

او یک روز پیش از آن نیز در دیدار با مون جائه‌-این، رئیس جمهوری کرۀ جنوبی گفت که ممکن است این دیدار به تاریخ دیگری موکول شود. این سخنان در حالی مطرح شد که آقای مون اصرار داشت آمریکا نباید فرصت نادر این گفتگو را از دست بدهد.

دونالد ترامپ همچنین اعلام کرد که احتمالا دومین دیدار کیم جونگ‌-اون با رئیس جمهوری چین بر موضع آقای کیم در قبال این نشست تاثیر گذاشته است؛ ادعایی که از سوی وزارت خارجه چین رد و اعلام شد که پکن همواره نقش مثبتی را در تحولات شبه جزیرۀ کره ایفا کرده است.

بیشتر بخوانید:افشاء دومین سفر رهبر کره شمالی به چین

قرار است شماری از مقامات کاخ سفید در پایان این هفته به سنگاپور سفر و با نمایندگان کرۀ شمالی دربارۀ زمان و تهمیدات لازم برای برگزاری این نشست گفتگو کنند.

انتشار خبر سفر مقامات کاخ سفید به سنگاپور، همزمان بود با سفر وانگ یی، مشاور وزیر خارجه چین به واشنگتن و دیدار با مایک پمپئو. آقای وانگ در این دیدار تاکید کرده است که اگر آمریکا خواستار صلح با کرۀ شمالی و انجام اقدامی تاریخی در این باره است، «اکنون زمان آن است».

هنوز مشخص نیست که آیا آقای ترامپ واقعا قصد به تاخیر انداختن یا لغو این دیدار را دارد یا اینکه هدفش از این سخنان، تحت فشار قرار دادن کرۀ شمالی و مجبور کردن این کشور به آمدن به پای میز مذاکره است.

اختلافات میان واشنگتن و پیونگ یانگ بار دیگر پس از آن افزایش یافت که کرۀ شمالی در ۱۶ مه (۲۶ اردیبهشت) به رزمایش نظامی مشترک آمریکا و کرۀ جنوبی موسم به «مکس تاندر» اعتراض و اعلام کرد که چنانچه این اقدامات تحریک‌آمیز ادامه یابد، ممکن است برنامۀ دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ-اون لغو شود.

بیشتر بخوانید: کرۀ شمالی آمریکا را به لغو دیدار با ترامپ تهدید کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه امریکا نیز روز چهارشنبه هشدار داد چنانچه این دیدار در مسیر نادرستی پیش برود، آمریکا مذاکرات ضدهسته‌ای شدن با کرۀ شمالی را متوقف خواهد کرد. او ضمن ابراز امیدواری به برگزاری این دیدار تاکید کرد که تصمیم در این باره بستگی به کیم جونگ-اون دارد.

در واکنش، معاون وزیر خارجه کرۀ شمالی گفت که آیندۀ این نشست، کاملا منوط به رفتار آمریکاست. چو سون هویی گفت: «ما به آمریکا برای گفتگو التماس نخواهیم کرد و اگر آنها نخواهند با ما نشستی برگزار کنند نیز مشکلی برای متقاعد کردن آنها نخواهیم داشت.»

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جولیانی: کیم جونگ اون برای دیدار با ترامپ التماس کرد

معترضان خشمگین کره جنوبی: ترامپ شایسته دریافت نوبل صلح نیست

استقبال چین و آمریکا از توقف آزمایش‌های هسته‌ای کره شمالی