Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

روسیه: تحولات سیاسی ارمنستان، انقلاب سبک اوکراین نیست

روسیه: تحولات سیاسی ارمنستان، انقلاب سبک اوکراین نیست
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روسیه می‌گوید که «جنجال» سیاسی در ارمنستان، متحد نزدیک خود را هم سبک انقلاب اوکراین نمی‌داند و همچنین از ثبات وضعیت حاضر خرسند است.

آگهی

روسیه می‌گوید که «آشفتگی» سیاسی در ارمنستان، متحد نزدیک خود را هم سبک انقلاب اوکراین نمی‌داند. کرملین همچنین از ثبات وضعیت این کشور ابراز خرسندی کرد.

یک روز پس از اعلام استعفای سرژ سرکسیان، نخست وزیر تازه منصوب شده ارمنستان، دیمیتری پسکوف، سخنگوی کاخ کرملین در کنفرانس خبری تلفنی گفت: «امیدواریم که نظم و ثبات در این کشور حفظ و اجماع سیاسی در آینده نزدیک اتفاق بیفتد.»

بیشتر بخوانید:آیا ارمنستان جدید ترین مقصد انقلاب‌های رنگی است؟

وی در پاسخ به این سوال که آیا روسیه تحرکات روزهای اخیر ارمنستان را شبیه به انقلاب می‌داند گفت که تشابهی میان این اتفاقات سال ۲۰۱۴ در اوکراین نمی‌بیند. اعتراضات سال ۲۰۱۴ در اوکراین به تغییر قدرت سیاسسی منجر شد که این کشور را از روسیه دور و به کشورهای غربی نزدیک کرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

رویترز
سرژ سرکیسیان در پارلمان ارمنستانرویترز

با اعلام انتخاب سرژ سرکیسیان به‌عنوان نخست وزیر ارمنستان از سوی نمایندگان پارلمان، معترضان به باقی ماندن وی در قدرت به خیابان‌ها آمدند.

آقای سرکسیان که رابطه‌ای نزدیک با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه دارد، سه دوره پیاپی و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۸ رئیس جمهوری ارمنستان بود.

در سال ۲۰۱۵ با اصلاح قانون اساسی ریاست جمهوری به مقامی تشریفاتی بدل و اختیارات آن به نخست وزیر محول شد. معترضان می‌گویند که وی قصد دارد به صورت مادام‌العمر قدرت سیاسی را در اختیار داشته باشد.

رویترز
درگیری در تظاهرات معترضان در ایروانرویترز

از سوی دیگر منتقدان، آقای سرکیسیان را به نزدیکی به روسیه، عدم مبارزه با فساد متهم می‌کنند. وی در پاسخ می‌گوید که کشور به حضور او نیاز دارد و حزبش از پشتیبانی مردم برخوردار است.

سرکیسیان روز دوشنبه ۲۴ آوریل در پی ادامه یافتن اعتراضات و همزمان با پیوستن شماری از سربازان ارتش به جمع معترضین اعلام کرد که از مقام خود استعفا می‌کند.

امروز در صد و سومین سالروز نسل کشی ارامنه توسط دولت عثمانی، تظاهرات اعتراضی در ارمنستان ادامه دارد.

رویترز
پرچم ارمنستان در دست معترضان در صد و سومین سالگر نسل کشی ارامنهرویترز

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نیکول پاشینیان: اگر نخست وزیر شوم، لباس پوشیدنم را عوض می‌کنم

نظامیان ارمنستان به تظاهرات ضد دولتی پیوستند

ناآرامی در ارمنستان؛ درگیری پلیس با معترضان به خشونت کشیده شد