آگهی

نظامیان ارمنستان به تظاهرات ضد دولتی پیوستند

نظامیان ارمنستان به تظاهرات ضد دولتی پیوستند
نگارش از Ilia Nick
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس این کشور روز یکشنبه سه تن از رهبران اپوزیسیون را به همراه ۲۰۰ تن تظاهرکننده بازداشت کرد.

شمار چشمگیری از سربازان ارتش ارمنستان به صف تظاهرکنندگان مخالف نخست‌وزیر این کشور پیوستند.

آگهی

سرژ سرکیسیان، نخست‌وزیر این کشور متهم است که می‌خواهد به هرقیمتی بر سر کار بماند.

آقای سرکیسیان ۶۳ ساله که پیش از این ۱۰ سال ریاست جمهوری ارمنستان را برعهده داشت با تغییرات اخیر قانون اساسی، و تبدیل نظام ریاستی به نظام پارلمانی در این کشور، حالا در مقام نخست وزیر اختیارات بیشتری دارد.

در چند روز گذشته ده‌ها هزار معترض در خایابان‌های ایروان پایتخت این کشور راهپیمایی کردند. این تظاهرکنندگان با بستن خیابان‌ها و ورودی برخی ادارات دولتی، خواستار استعفای سرژ سرکیسیان و برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

پلیس این کشور روز یکشنبه سه تن از رهبران اپوزیسیون را به همراه ۲۰۰ تظاهرکننده بازداشت کرد. این کار دولت ارمنستان با انتقاد اتحادیه اروپا روبرو شد. اما روز دوشنبه تصاویری از افرادی با لباس نظامی در میان معترضان در رسانه‌ها منتشر شد. در این تصاویر دیده می‌شود که سربازان در حالیکه پرچم کشور را در دست دارند تظاهرکنندگان را در آغوش می‌کشند.

بیشتر بخوانید:‌

آیا ارمنستان جدید ترین مقصد انقلاب‌های رنگی است؟

ناآرامی در ارمنستان؛ درگیری پلیس با معترضان به خشونت کشیده شد

وزارت دفاع ارمنستان در بیانیه‌ای حضور این نظامیان را غیرقانونی اعلام کرد و افزود این افراد عضو بریگاد حافظان صلح بوده‌اند و شدیدترین اقدامات قانونی علیه آنها انجام خواهد شد.

این تظاهرات که تاکنون نسبتا صلح‌آمیز پیش رفته است می‌تواند یکی از متحدان کلیدی روسیه در منطقه را بی‌ثبات کند. منطقه‌ای که تنش دراز مدت میان ارمنستان و آذربایجان نیز در آن وجود داشته است.

اگر این اعتراض‌ها به نتیجه برسد نمونه نادری از توانایی مردم در اصلاح ساختار قدرت در یکی از کشورهای باقی‌ مانده از اتحاد جماهیر شوری است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

مخالفت پارلمان ارمنستان با نخست وزیری نیکول پاشینیان

روسیه: تحولات سیاسی ارمنستان، انقلاب سبک اوکراین نیست

آیا ارمنستان جدید ترین مقصد انقلاب‌های رنگی است؟