Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ناآرامی در ارمنستان؛ درگیری پلیس با معترضان به خشونت کشیده شد

ناآرامی در ارمنستان؛ درگیری پلیس با معترضان به خشونت کشیده شد
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پلیس برای متوقف کردن معترضان به پرتاب گاز اشک‌آور و درگیر شدن با معترضان روی آورد که به زخمی شدن چندین تن از تظاهرکنندگان و حتی نیروهای پلیس منجر شد.

آگهی

تظاهرات هزاران نفر از مردم ارمنستان در ایروان، پایتخت این کشور در اعتراض به قدرت گرفتن دوباره سرژ سرکیسیان با سرکوب نیروهای پلیس مواجه شد.

تعدادی از معترضان که برای چهارمین روز پیاپی به دلیل اعطای پست نخست وزیری به سرژ سرکیسیان، رئیس جمهوری سابق ارمنستان به خیابان‌های پایتخت آمده بودند، در برخورد با نیروهای پلیس این کشور زخمی شدند.

رویترز
درگیری پلیس با معترضان در ایروان، پایتخت ارمنستانرویترز

آقای سرکیسیان که از سال ۲۰۰۸ رئیس جمهوری ارمنستان است، با پایان محدودیت انتخاب بعنوان رئیس جمهور، در هفته‌های اخیر کارزاری را برای انتصاب به عنوان نخست‌وزیر برگزار کرده بود. قرار است که پارلمان این کشور که اکثر کرسی های آن در اختیار حزب جمهوری‌خواه حاکم است فردا وی را به نخست‌وزیری منصوب کند.

بیشتر بخوانید:

احزاب مخالف دولت با فراخواندن مردم به تداوم اعتراض سراسری می‌گویند که سرژ سرکیسیان قصد دارد که به صورت مادام‌العمر در قدرت باقی بماند.

در ساعات اولیه روز دوشنبه شانزدهم آوریل هزاران نفر از تظاهرکنندگان معترض به سمت پارلمان ارمنستان حرکت کردند. پلیس برای متوقف کردن معترضان به پرتاب گاز اشک‌آور و درگیر شدن با معترضان روی آوردند که به زخمی شدن چندین تن از تظاهرکنندگان و حتی نیروهای پلیس منجر شد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

پلیس زخمی شده در درگیری با معترضان به انتصاب سرژسرکیسیان به عنوان نخست وزیر

پارلمان این کشور دوم مارس ۲۰۱۸ آرمن سرکیسیان، نخست وزیر سابق و سفیر ارمنستان در بریتانیا را به عنوان رئیس جمهور ارمنستان انتخاب کرد. مخالفان دولت انتخاب وی که از دوستان و متحدان سرژ سرکیسیان است را به معنای جابجایی قدرت در یک حزب می‌دانند.

بر اساس اصلاح قانون اساسی ارمنستان که در سال ۲۰۱۵ به همه پرسی گذاشته شد، ریاست جمهوری به مقامی تشریفاتی بدل شد و قدرت اصلی در اختیار نخست وزیر قرار گرفت. مخالفان این تغییر در همان زمان نیز آن را در راستای ماندن سرژ سرکیسیان در قدرت می‌دانستند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

روسیه: تحولات سیاسی ارمنستان، انقلاب سبک اوکراین نیست

برآورد اولیه از نتیجه انتخابات ارمنستان: حزب حاکم جمهوری خواه پیشتاز است

رای مثبت مردم ارمنستان به اعطای اختیارات بیشتر به نخست وزیری