آگهی

چاقی یکی از مهمترین دلایل افزایش سرطان در افراد زیر ۵۰ سال است

چاقی یکی از مهمترین دلایل افزایش سرطان در افراد زیر ۵۰ سال است
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج این مطالعه حاکی از آن است که چاقی در افراد جوان و میانسال رابطه بسیار بسیار قابل توجی با بروز برخی از سرطان‌ها مانند پستان، روده، معده، کلیه، مخاط رحم، تیروئید، پانکراس، کبد، میلوما، مننژیوما، تخمدان، مری و کیسه صفرا دارد.

سرطان سومین عامل مرگ و میر درجهان است. تعداد افراد جوان و میانسالی که به انواع سرطان‌ها مبتلا می‌شوند در سال‌های اخیر افزایش یافته است. پژوهشگران چاقی را مهمترین دلیل این مساله می‌دانند.

آگهی

ناتان آ. برگر، محقق دانشگاه پزشکی کیس وسترن ریزرو در ایالات متحده آمریکا با بررسی صد مورد مطالعه‌ای که پیش‌تر بر روی رابطه میان چاقی و سرطان صورت گرفته، به این نتیجه رسیده است که چاقی عامل بسیار مهمی در رشد سرطان در افراد زیر ۵۰ سال است.

برای اندازه گیری میزان چاقی از واحدی به نام شاخص توده بدنی یا بی‌ام‌آی (BMI) استفاده می‌شود. در این شاخص وزن فرد بر حسب کیلوگرم را بر توان دو قد او برحسب سانتی‌متر تقسیم می‌کنند. به عنوان مثال بی‌ام‌آی فردی با قد ۱۷۰ سانتی متر و وزن ۶۵ کیلوگرم ۲۲.۵ است. [۲۲.۵=(۱.۷*۱.۷)/۶۵]

افراد براساس شاخص توده بدنی به گروه‌های دچار کمبود وزن شدید (بی‌ام‌آی کمتر از ۱۶٫۵)، دچار کمبود وزن (بی‌ام‌آی ۱۶٫۵ تا ۱۸٫۵)، عادی (بی‌ام‌آی ۱۸٫۵ تا ۲۵)، دارای اضافه وزن (بی‌ام‌آی ۲۵ تا ۳۰)، چاق (بی‌ام‌آی ۳۰ تا ۳۵) و چاق مفرط (بی‌ام‌آی بیش از ۳۵) تقسیم‌بندی‌ می‌شوند.

نتایج این مطالعه حاکی از آن است که چاقی در افراد جوان و میانسال رابطه چشمگیری با بروز برخی از سرطان‌ها مانند پستان، روده، معده، کلیه، مخاط رحم، تیروئید، پانکراس، کبد، میلوما، مننژیوما، تخمدان، مری و کیسه صفرا دارد.

رابطه میان چاقی و بروز سرطان در سنین جوانی و میانسالی بیشتر در افرادی با بی‌ام‌آی بالای ۳۰ دیده می‌شود. اما در افرادی که دارای اضافه وزن هستند نیز این رابطه قابل مشاهده است.

برای دهه‌ها زمان اوج ابتلا به این سرطان‌ها در افراد در حدود ۶۰-۷۰ سالگی بود. در حالی‌ که در سال‌های اخیر این سرطان‌ها افراد بسیاری در رده سنی ۴۰-۵۰ سال بروز پیدا کرده است.

چاقی بر سیستم ایمنی بدن اثر گذاشته و سبب تولید مواد مضری در بدن می‌شود که در نهایت با ایجاد جهش در ماده ژنتیکی شانس ابتلا به سرطان را در افراد چاق افزایش می‌دهند. چاقی همچنین با ایجاد تغییراتی در سیستم گوارش و متابولیسم بدن به رشد سرطان کمک می کند.

بیشتر بخوانید:

چاقی در سراسر جهان از سال ۱۹۷۵ تقریبا سه برابر شده است.

چاقی در کودکی و افزایش خطر ابتلا به سرطان در بزرگسالی

کودکان و نوجوانان در سراسر دنیا در چهار دهه اخیر ۱۰ برابر چاق تر شده‌اند. بنا به تحقیقات جدید ۱۲۳ میلیون دختر و پسر در کشورهای مختلف جهان بیش از حد معمول چاق هستند.

چاقی در کودکان خطر ابتلا به سرطان را در آنان در سال‌های جوانی و میانسالی افزایش می‌دهد. مطالعات نشان می‌دهد که کاهش وزن سبب بر طرف شدن خطر ابتلا به سرطان در افراد چاق نمی‌شود، اما میزان خطر را کاهش می‌دهد.

به گفته پژوهشگران پیشگیری از چاقی بویژه در کودکان و نوجوانان بهترین راه مقابله با سرطان در دوران جوانی و میانسالی است.

آگهی

چاقی پیشرفت سرطان را تسریع می‌کند

چاقی نه تنها عامل مهمی در بروز سرطان است، بلکه موجب پیشرفت سرطان در بیماران می‌شود. چاقی سبب می‌گردد که درمان بیماران مسیر متفاوتی را طی کند و در نهایت درمان بیماری با پیچیدگی بیشتر و موفقیت کمتر همراه شود.

درمان سرطان در بیماران جوان سبب آسیب رسیدن به قلب، ریه‌ها و کلیه‌ها می‌شود و سبب افزایش ناباروری در زنان و مردان می‌شود. همچنین درمان سرطان می‌تواند در آینده انواع دیگر سرطان را در بدن فرد پدید آورد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

داروی جدید مقابله با چاقی مفرط در آلمان در پی تقاضای بالا کمیاب شد

عملیات ویژه بی‌سابقه در فرانسه؛ بیمار ۳۹۱ کیلوگرمی با تخریب آپارتمانش به بیمارستان منتقل شد

مصرف کدام مواد غذایی به سلامت قلب و عروق کمک می‌کند؟