تا چه اندازه زنان در سیاست گذاری های اروپایی نقش دارند؟

تا چه اندازه زنان در سیاست گذاری های اروپایی نقش دارند؟
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در یک دهه اخیر زنان حضور ویژه ای در پست های مهم سیاسی در اروپا پیدا کرده اند این در حالی است که در بسیاری از کشورهای جهان زنان هیچ نقشی در نهاد های سیاست گذاری ندارند.

آگهی

سهم زنان در سیاست در یک دهه اخیر تبدیل به یکی از چالش‌های جوامع پیشرفته شده است. در برخی از کشورها از جمله در عربستان زنان هیچ سهمی در سیاست ندارند. در ایران هم زنان هیچ گاه نقش مهمی در چهار دهه اخیر در صحنه سیاست نداشته اند. زنان حق نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را هم ندارند.

در اروپا البته در یک دهه اخیر زنان زیادی مهمترین مناصب قدرت را در اختیار گرفته اند. نمونه آن در آلمان، لیتوانی، استونی، کرواسی و نروژ و بریتانیا است. آیا این موضوع نشان می دهد که اروپا روند پیشرویی دارد؟

پاسخ آن ساده نیست و نمی توان به یک آری و یا نه بسنده کرد. همه چیز بستگی به شرایط کشورها و تحولات تک تک آنها دارد.

سازمان همکاری و توسعه‌های اقتصادی فهرستی از ۷۱ کشور مهم جهان را تهیه کرده است که می توان گفت در آنها زنان نقش مهم سیاسی ایفا کرده اند. زنانی که در راس وزارت خانه‌های مهم بوده اند و یا اینکه به صدراعظمی، ریاست جمهوری و نخست وزیری نایل شده اند.

کشورهای اروپایی با مشارکت بالای زنان در سیاست

در میان کشورهای اروپایی می توان گفت که فرانسه و ایسلند از لحاظ اهمیت زنان سیاست در جایگاه اول قراردارند. در سال ۲۰۱۷ در این دو کشور زنان ۵۲.۹ درصد پست‌های مهم دولتی را در دست داشته اند. در جایگاه سوم سوئد قرارمی گیرد با ۵۲.۲ درصد و نهایتا اسلوونی با ۵۰ درصد در جایگاه چهارم است.

اما در زمینه حضور زنان در پارلمان فرانسه وضعیت خوبی ندارد. زنان تنها ۳۰ درصد از نمایندگان پارلمان در فرانسه را تشکیل می دهند. در کشورهای اسکاندیناو زنان حضور مقتدری دارند و نزدیک به نیمی از کرسی‌ها پارلمان در سوئد و فنلاند از آن زنان است. لوکزامبورگ، لهستان با کمتر از ۳۰ درصد نمایندگان زن در پارلمان در آخرین جایگاه قراردارند.

کشورهای عقب مانده اروپایی از منظر حضور زنان در سیاست

ضعیف‌ترین کشورهای اروپایی از منظر حضور زنان در اروپا، ترکیه و مجارستان هستند. در ترکیه ۹۶.۲ درصد از پست‌های مهم دولتی از آن مردان است و زنان تنها ۱۴.۹ درصد در پارلمان این کشور حضور دارند. البته نسبت به ده سال پیش اوضاع بهتر است چرا که ده سال پیش میزان حضور زنان در پارلمان تنها ۹ درصد بوده است.

در مجارستان اوضاع آنطور که باید و شاید بهتر نیست. در این کشور تنها ۱۰ درصد کرسی‌های پارلمان به زنان تعلق دارد. ۸۷ درصد از پست‌های مهم دولتی در مجارستان در اختیار مردان قراردارد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اعتراض یک وزیر زن به رفتارهای برخی از مردان پارلمان بریتانیا: سرتان به کار خودتان باشد

عضویت زن قدرتمند جهان در هیات مدیره شرکت ملی نفت عربستان

زندگی متفاوت یک نخست وزیر: زنی که ازدواج نکرده، باردار است و به مرخصی زایمان خواهد رفت