Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

زندگی متفاوت یک نخست وزیر: زنی که ازدواج نکرده، باردار است و به مرخصی زایمان خواهد رفت

زندگی متفاوت یک نخست وزیر: زنی که ازدواج نکرده، باردار است و به مرخصی زایمان خواهد رفت
Copyright REUTERS/Charles Platiau/Pool
Copyright REUTERS/Charles Platiau/Pool
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

دلیل ورود جاسیندا آردرن به سیاست این بود که حس می‌کرد مسئولیت بزرگی برای حفاظت از افراد دیگر بر عهده اوست.

آگهی

جاسیندا کیت لورل آردِرْن (Jacinda Kate Laurell Ardern) نخست وزیر ۳۷ ساله نیوزیلند زندگی متفاوتی با دیگر همتایان خود دارد؛ وی زنی است که تاکنون ازدواج نکرده و با شریک زندگی‌اش زندگی می‌کند.

وی از اول اوت ۲۰۱۷ رهبر حزب کارگر و رهبر اپوزیسیون در نیوزیلند بود و پس از پیروزی حزب کارگر نیوزیلند در انتخابات و ائتلاف با حزب نخست نیوزیلند، به مقام نخست وزیری این کشور رسید. او از روز ۲۶ اکتبر ۲۰۱۷ در این مقام است و به عنوان جوان‌ترین نخست‌وزیر این کشور از سال ۱۸۵۶ و همچنین جوان‌ترین رهبر زن در جهان شناخته می‌شود.

سیریماو بندارانایکه (Sirimavo Bandaranaike) اولین زنی بود که سمت نخست وزیری در جهان را بر عهده داشت. وی سه دوره یعنی در فواصل سال‌های ۱۹۰۶۰-۱۹۶۵، ۱۹۷۰-۱۹۷۷ و ۱۹۹۴-۲۰۰۰ در این مقام مشغول به کار بود و در سن ۸۴ سالگی زمانی که در سمت نخست وزیری بود درگذشت.

ماریا استلا مارتینز کارتاز دو پرون (به اسپانیایی: María Estela Martínez de Perón) نیز نخستین زنی بود که به عنوان رئیس جمهور انتخاب شد. ماریا دو پرون چهل و یکمین رئیس جمهوری آرژانتین بود که از سال ۱۹۷۴ تا سال ۱۹۷۶ در این مقام بود.

پس از سیریماو بندارانایکه وماریا دو پرون با تغییراتی که در چینش سیاسی جوامع رخ داد، در برخی کشورهای جهان زنان دیگری نیز بر مسند نخست وزیری، ریاست جمهوری و صدراعظمی نشستند.

پیش از این دو زنان تنها با عنواینی چون ملکه یا بانوی اول که از راه خون یا ازدواج منتقل می‌شود به سمت رهبری یک کشور می‌رسیدند.

جاسیندا آردرن دختر یک مامور پلس و یک کارمند مدرسه از یک شهر مزرعه‌ای در جزیره شمالی نیوزیلند است که از ۱۷ سالگی به حزب کارگر نیوزیلند پیوسته است. به گفته خانم آردرن دلیل او برای ورود به سیاست این بود که حس می‌کرد مسئولیت بزرگی برای حفاظت از افراد دیگر بر عهده اوست.

زنانی که پیش از خانم آردرن به مقام‌های سیاسی بالا رسیدند عمدتا تابع عرف جامعه خود بودند؛ اما جاسیندا آردرن زندگی متفاوتی را پیشه کرده است، مساله‌ای که او را نسبت به دیگر زنان سیاستمدار شاخص می‌کند.

ماریا استلا مارتینز کارتاز دو پرون، اولین رئیس جمهور زن جهان (راست) - سیریماو بندارانایکه، اولین نخست وزیر زن جهان (چپ)

او دومین زنی است که پس از هلن کلارک، نخست وزیر اسبق نیوزیلند به این مقام دست یافته است. وی معتقد است که هرگز حس نکرده که نمی‌تواند به این مقام دست یابد و یا به دیگر اهداف سیاسی خود برسد.

کلارک گایفورد، شریک زندگی جاسیندا آردرن، مجری تلویزیون است. آن دو در روز ۱۹ ژانویه ۲۰۱۸ اعلام کردند که در انتظار نخستین فرزند خود هستند که در ماه ژوئن متولد خواهد شد. نخست وزیر نیوزیلند قصد دارد که پس از تولد فرزندش مانند دیگر زنان نیوزلندی از مرخصی زایمان استفاده کند.

جاسیندا آردرن و کلارک پایفورد در حال مصاحبه با خبرنگاران

نخست وزیر نیوزیلند که از زمان تولد به عنوان یک مسیحی و عضو کلیسای عیسی مسیح قدیسان آخرالزمان بزرگ شده است، در سال ۲۰۰۵ از عضویت کلیسا خارج شد. وی دلیل این کار را مغایرت اندیشه‌های مسیحی با افکار خود از جمله ازدواج همجنسگرایان عنوان کرد. ازدواج همجنسگرایان در سال ۲۰۱۳ در این کشور قانونی شد.

بیشتر بخوانید:

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تا چه اندازه زنان در سیاست گذاری های اروپایی نقش دارند؟

دو نیاز اصلی زنان برای رسیدن به برابری جنسیتی

برای اولین‌بار در کانادا؛ یک زن فرمانده کل نیروهای مسلح شد