دلیل عقب ماندن ساعت‌های دیجیتال در اروپا چیست؟

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
عقب ماندن ساعت های دیجیتالی
عقب ماندن ساعت های دیجیتالی   -  Copyright  عکس از ویکی پدیا

دو ماهی می شود که در اکثر کشورهای اروپایی ساعت های دیجیتال وسایل برقی از مایکروویوها گرفته تا زمان سنج‌های سیستم‌های گرمایشی به طور غیرمنتظره ای دقت خود را از دست داده اند.

در این مدت ساعت های دیجیتال برقی در اکثر کشورهای اروپایی ۶ دقیقه از زمان رسمی عقب مانده اند، اتفاقی که مشکلاتی را برای شهروندان اروپایی به وجود آورده است.

در واکنش به این رخداد، اتحادیه اروپایی اپراتورهای سیستم انتقال نیرو (ENTSOE) در بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد که نوسان و افت فرکانس برق موجب کاهش دقت کارکرد برخی ساعت های دیجیتال شده است.

دلیل فنی

بسیاری از ساعت های دیجیتال از فرکانس شبکه برق برای حفظ زمان استفاده می کنند و شبکه برق در کشورهای اروپایی از اسپانیا تا ترکیه و از هلند تا لهستان با فرکانس ۵۰ هرتز در ثانیه تنظیم شده است.

ساعت‌های دیجیتال نیز با محاسبه سیکل‌های همین فرکانس زمان را تنظیم می کردند اما حالا با پایین‌آمدن این فرکانس به مدت طولانی، تنظیم این ساعت های نیز به هم خورده است. در صورتی که فرکانس سیستم برق به کمتر از ۴۷.۵ هرتز در ثانیه برسد و یا از ۵۲.۵ هرتز در ثانیه تجاوز کند، وسایل برقی متصل به شبکه برق به طور خودکار قطع می شوند.

سایه سیاست

بر پایه اعلام اتحادیه اروپایی اپراتورهای سیستم انتقال نیرو، افت کنونی فرکانس برق در کشورهای اروپایی ناشی از افت تولید و فشار برق در کوزوو است. با وجود این که که براساس توافق صورت گرفته، صربستان موظف به پاسخگویی به درخواست کوزوو برای حفظ سطح فرکانس شبکه اروپا بوده اما به دلیل اختلاف های سیاسی میان دو کشور کوزوو و صربستان، این کشور چندان به توافق پیشین خود با کوزوو پایبند نمانده است.

بنا بر اعلام اتحادیه اروپایی اپراتورهای سیستم انتقال نیرو از روز سه شنبه گذشته و با افزایش تولید برق کوزوو مشکل افت فرکانس برق در اروپا در حال رفع شدن است و با ادامه افزایش تولید برق از سوی کوزوو به زودی مساله افت فرکانس برق در اروپا و به تبع آن مشکل عقب ماندگی ساعت های دیجیتال رفع خواهد شد.

البته اتحادیه اروپایی اپراتورهای سیستم انتقال نیرو با هدف اجتناب از تکرار رویدادی مشابه از سایر کشورهای اروپایی خواسته است تا برای حل مسائل سیاسی موجود که بر امنیت شبکه برق کشورهای اروپایی تاثیرگذار است، گام های جدی بردارند.

بنابراین تا به تعادل رسیدن فرکانس برق در اروپا همچنان باید ساعت های دیجیتال برقی خود را به صورت دستی تنظیم کنید.