وزیر خارجه آلمان: صربستان باید استقلال کوزوو را به رسمیت بشناسد

وزیر خارجه آلمان: صربستان باید استقلال کوزوو را به رسمیت بشناسد
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

اکثریت جمعیت کوزوو آلبانیایی تبار و مسلمان هستند و اقلیت صرب این کشور که حدود ۱۲۰ هزار تن هستند همچنان بلگراد را پایتخت خود می‌دانند.

آگهی

زیگمار گابریل وزیر خارجه آلمان گفت اگر صربستان می‌خواهد به اتحادیه اروپا بپیوندد باید استقلال کوزوو را به رسمیت بشناسد.

آقای گابریل که چهاردهم فوریه (۲۵ بهمن ماه) در نشستی خبری به همراه راموش هارادینای،‌ نخست‌وزیر کوزوو سخن می‌گفت همچنین افزود: «اگر صربستان می‌خواهد به سمت اتحادیه اروپا بیاید، ساختن این قاعده قانونی نخستین شرط است، اما طبیعتا پذیرش استقلال کوزوو نیز مطرح است.»

صربستان همچنان کوزوو را به عنوان یک دولت مستقل به رسمیت نمی‌شناسد اما بر اساس توافق سال ۲۰۱۳ در بروکسل، مشروعیت نهادهای دولتی کوزوو را پذیرفته ‌است. تا کنون ۱۱۵ کشور به همراه ۲۳ عضو اتحادیه اروپا استقلال این کشور را به رسمیت شناخته اند.

نقشه کوزوو وهمسایگان آن در اروپای شرقی

کوزوو که پیشتر ایالتی از صربستان به شمار می‌رفت در سال ۲۰۰۸ پیش اعلام استقلال کرد، اکنون خود را برای جشن گرفتن دهمین سالگرد اعلام استقلالش در روز ۱۷ فوریه (۲۸ بهمن ماه) آماده می‌کند. این کشور به عضویت نهادهای بین‌المللی همچون بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نیز درآمده‌است، اما از آنجا که روسیه و چین دو عضو دائم شورای امنیت استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته‌اند، این کشور تا کنون عضو سازمان ملل نشده است.

برخی از اعضای اتحادیه اروپا نظیر اسپانیا، رومانی، قبرس، یونان و اسلوواکی هنوز استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته اند. اما دولت آلمان اعلام کرده است که برای جلب نظر موافق این پنج کشور در این زمینه، با مقامات آنها گفتگو خواهد کرد.

صربستان امیدوار است تا سال ۲۰۲۵ میلادی بتواند به اتحادیه اروپا ملحق شود گرچه مقامات صرب انتظار دارند که به رسمیت شناختن کوزوو مانعی جدی بر سر این کار نباشد. کوزوو بیش از ۲ میلیون نفر جمعیت دارد که اکثریت آنان آلبانیایی تبارهای مسلمان هستند و اقلیت صرب این کشور که حدود ۱۲۰ هزار تن هستند همچنان بلگراد را پایتخت خود می‌دانند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کوزوو؛ پرتاب گاز اشک‌آور توسط نمایندگان در پارلمان

دلیل عقب ماندن ساعت‌های دیجیتال در اروپا چیست؟

انتخابات پارلمانی زودهنگام در کوزوو زیر سایه صربستان